Nejčastější mýty o pěstounství, které lidem brání v rozhodnutí do toho jít

Datum publikace: 27. 10. 2021
Periodikum:
novinky.cz
V dětských domovech a výchovných ústavech nyní vyrůstá přes 6000 dětí, které hledají láskyplnou náruč, oporu a naději, že o ně má někdo zájem a bude v ně věřit. Pěstounská péče může být řešením. Bohužel kolem něj panuje celá řada mýtů, které způsobují, že pěstounů není stále tolik, kolik by bylo zapotřebí.

Mýtus č. 1: Pěstouny se mohou stát pouze manželé

Svatba pro pěstounskou péči rozhodně není podmínkou. O svěření dítěte do péče může žádat kdokoli – manželé, životní partneři, stejnopohlavní páry i singles. Klíčový je hlavně vztah k dětem a chuť pomoci, ne manželství.

U nesezdaných párů soud svěří dítě do péče jednoho z nich, i když se na výchově podílejí samozřejmě většinou oba společně.

„Pěstouny mohou být rodiny s mladšími i staršími dětmi, bezdětné páry i lidé bez partnera. Nejdůležitějším předpokladem je mít hezký vztah k dětem, energii a chuť pomoci potřebnému dítěti, ochotu na sobě pracovat a stát se součástí systému ochrany dětí,“ popisuje Klára Laurenčíková z Výboru pro práva dětí.

Celý článek najdete zde: https://www.novinky.cz/zena/deti/clanek/nejcastejsi-myty-o-pestounstvi-ktere-lidem-brani-v-rozhodnuti-do-toho-jit-40376054

Související články:
dítě v náruči