Nedostanou od státu nic. Důvod? Dítě v pěstounské péči

Datum publikace: 07. 05. 2020
Periodikum:
novinky.cz
Manželka Patrika Skotnicy z Karviné podnikala v masérském a regeneračním studiu, které musela kvůli koronavirové pandemii zavřít. Ze dne na den tak přišla o všechny zákazníky a tím pádem i o příjmy. Na kompenzační bonus pro OSVČ ovšem nedosáhne: s manželem má totiž v dlouhodobé pěstounské péči sedmiletou holčičku Nelu.

Pěstouni jsou z okruhu lidí, kteří mají na kompenzace nárok, vyjmuti, protože pobírají od státu odměnu pěstouna. Ta ale na jedno dítě činí 12 tisíc, ještě méně, než je současná výše minimální mzdy.

„Manželka podnikala dávno předtím, než jsme si vzali holčičku do péče. Původně jsme chtěli dítě adoptovat, ale do Nely jsme se zamilovali, hned jak nám na krajském úřadě ukázali její fotku,“ řekl Právu Skotnica. Dítě nebylo právně volné k adopci, jiná varianta, než pěstounská péče nepřicházela v úvahu.

A právě proto dnes nemá Skotnicova rodina nárok na peníze od státu. „Když jsem se dozvěděl, že pěstouni jsou z kompenzací vyškrnuti, byl jsem v šoku. Je to pro nás kudla do zad. Mám strach, pracuji v těžkém průmyslu a mluví se o tom, že nám všem sníží čtvrtinu platu. Ze dvou platů jsme se dostali na tři čtvrtě jednoho,“ řekl Právu Skotnica, který se obrátil na několik politiků, zejména - jak sám řekl - na poslance vládního ANO z Moravskoslezského kraje. Od nich se ale pomoci nedočkal.

Senátní návrh Schillerová shodila

Zastal se jej nezávislý senátor Tomáš Goláň, který připravil pozměňovací návrh v rámci zákona o kompenzačním bonusu pro OSVČ.

Senát zákon z dílny ministerstva financí vrátil Sněmovně s tím, že jej rozšířil právě o pěstouny, ale i o dobrovolné pracovníky pečovatelské služby a lidi, kteří mají k podnikání ještě vedlejší činnost v podobě zaměstnání s příjmem do 10 tisíc korun.

Celý text najdete zde: https://www.novinky.cz/domaci/clanek/nedostanou-od-statu-nic-duvod-dite-v-pestounske-peci-40323068