Nedokážete se vzdát telefonu ani na dvě hodiny denně? Pozor na to, jak sítě vnímají vaše děti

Datum publikace: 16. 02. 2021
Periodikum:
wave.rozhlas.cz
Berete do ruky telefon hned po probuzení? Je obrazovka telefonu to poslední, co večer vidíte? Nedokážete bez kontroly sítí vystát frontu v obchodě? Podle Karolíny Presové, zakladatelky projekt Replug me, jde o indikátory digitálního disbalancu. „Když si svoji rovnováhu neumějí najít rodiče, nemají ji děti kde odkoukat. V online světě pak často nešťastně plavou,“ říká Presová.

 

Chování rodičů, včetně toho, jak nakládají se svým volným časem a digitálními technologiemi, je určující model pro to, jak zvládnou tyhle věci vybalancovat děti. Kdy je online světa už moc? „Když se nedokážeme odpojit. Nemáme pro sebe bez online světa ani dvě tři hodiny denně. Varovné je i zapadnutí do obsahu, to je situace, kdy jdu na internet najít dopravní spojení nebo recept a po třiceti minutách zjistím, že scrolluju na sítích nebo čtu článek, který jsem číst vůbec nechtěla,“ popisuje Presová. Děti jsou podle ní vůči technologiím, sociálním sítím a jejich pravidlům ještě bezbrannější. Karolína Presová se s nimi setkává v rámci workshopů, které pro školy připravuje. „Děti na základní škole jsou do online světa často hozeny a potřebují záchranné kolo nebo rukávky. Potřebují vidět zákulisí. Ty starší se zase často cítí izolovaně. K tomu je na ně vyvíjen velký tlak na jejich sebehodnotu,“ varuje Presová.

„Cesta není zakazovat, ale ukazovat. Děti mají v online světě úplně všechno. Je na rodičích, jestli do něj budou patřit, nebo ne,“ říká odbornice. Co je pravidlo 3H a proč se na něj můžeme spolehnout? Dozvíte se v Houpačkách.

Celý rozhovor si můžete poslechnout zde: https://wave.rozhlas.cz/nedokazete-se-vzdat-telefonu-ani-na-dve-hodiny-denne-pozor-na-jak-site-vnimaji-8418251

Související články:
Dívka pracuje na mobilu