„Neděláme to schválně," říká dívka žijící s hraniční poruchou osobnosti

Datum publikace: 03. 06. 2020
Periodikum:
hatefree.cz
První roky dětství strávila dvacetiletá Ari v kojeneckém ústavu. Poté potkala svoji pěstounku, u které až do dospělosti vyrůstala. Život bez rodiny v raném dětství v ní však zanechal pocity nejistoty a osamělosti, se kterými se potýká dodnes.

„Je to vidět v přístupu k životu. Nikomu nevěřím a nedokážu si vytvořit pocit rodiny a bezpečí. Je to osamělý život a svět ti může víc ublížit, protože nemáš důvěru k ničemu,” popisuje Ari. V dospívání jí byla diagnostikována hraniční porucha osobnosti, která dle jejích slov ovlivňuje celý život. Hraniční neboli emočně nestabilní porucha osobnosti vzniká v prvních letech života a vyznačuje se nejasnou představou o sobě samém a svých cílech a pohybováním se v extrémech.

Ari se třikrát pokusila o sebevraždu, má problematický vztah k alkoholu a pronásledují ji náhlé pocity paniky. Nemoc se projevuje také ve vztazích s muži i s přáteli, ve kterých se marně snaží najít své místo. V okolí se často setkává s nepochopením a negativními reakcemi na svůj vzhled, jizvy, impulzivní jednání a rychlé změny nálad. Odmítnutí zažila i ze strany lékařů.

„Já kolikrát nedokážu vydržet ani sama se sebou, natož aby někdo musel vydržet se mnou. Kolikrát se přistihnu, jak se blbě chovám a říkám si ,tak se chovej normálně’ a vzápětí udělám ještě větší kravinu,” říká upřímně. V rozhovoru otevřeně popisuje své pocity a úskalí, která s sebou diagnóza hraniční poruchy přináší.

Celý text a rozhovor najdete zde: https://web.archive.org/web/20200603003550/https://www.hatefree.cz/blo/rozhovory/3571-ari-porucha-osobnosti.

Související články na portálu Šance dětem:

Já se picnu