- Domů
- O čem se mluví
- Nechte mě chvilku, já si to rozmyslím. Ředitel školy o metodě, která učí děti myslet
Nechte mě chvilku, já si to rozmyslím. Ředitel školy o metodě, která učí děti myslet
Datum publikace: 09. 02. 2018
Periodikum:
eduzin.cz
Slyšeli jste už o metodě, která se jmenuje Feuersteinovo instrumentální obohacování? Je jedním ze způsobů, jak pomoci dětem s poruchami učení.
„Je čím dál víc dětí, které jdou do řešení úkolu impulzívně, bezhlavě, bez rozmyslu. A podle toho vypadá i výsledek. Neumějí si najít vlastní cesty učení,“ říká Petr Jíša. Díky jedné zvláštní metodě, zvané Feuersteinovo instrumentální obohacování, se dá tento nedostatek napravit. Proto ji jako ředitel zavedl na Základní škole Vorlina ve Vlašimi. Feuersteinova metoda je zaměřena na rozvoj umění myslet a učit se. Umožňuje zjišťovat a rozvíjet učební potenciál jedince. Vychází z pohledu na lidský organismus jako na otevřený systém schopný adaptace a změny. Pomocí této metody děti zažívají školní, sociální a osobnostní růst.
K čemu je Feuersteinova metoda dobrá?
Učitelé si stěžují na to, že přibývá dětí, které se vrhají do úkolů bez rozmyslu, ani si nepřečtou zadání. Chybí jim strategie, skoro by se dalo říct selský rozum. Vběhnou zbrkle do řešení a ztratí se v něm. Feuersteinova metoda je založena na poznání, že myšlení a učení jde zlepšovat v jakémkoli věku a u kohokoli. Zlepšování spočívá v tom, že přijdeme na to, jaké strategie jsou pro nás při řešení problému účinné. Každý se učí jinak, což se ve školách stále ještě moc nebere v úvahu.
Feuersteinova metoda se používá u dětí od osmi let, existuje ale také její varianta pro děti od tří let. U malých dětí dokáže dokonce nastartovat schopnost myslet a učit se prakticky od nuly, a to i u takových, které vykazují znaky mentální retardace. Je to ovšem skvělá metoda i pro schopné děti. Ty někdy budování strategií podceňují, spoléhají se na to, že vše chápou rychleji než ostatní. Ale jen o rychlosti to není. Mottem metody je „Nechte mě chvilku, já si to rozmyslím“, vysvětluje P. Jíša.
Celý článek najdete na: https://eduzin.cz/wp/2018/02/05/nechte-me-chvilku-ja-si-rozmyslim-reditel-skoly-metode-ktera-uci-deti-myslet/.