Nebezpečné chlubení se na internetu

Datum publikace: 13. 09. 2011
Periodikum:
ČT 1
"Nezveřejňujte na webových stránkách fotky svých dětí,” varuje Národní centrum bezpečnějšího internetu. Mohou se k nim totiž velice snadno dostat lidé z celého světa.

A i když se vám to může zdát absurdní, fotky, na kterých jsou děti úplně nahé, mohou skončit v katalogu pedofilů. Třeba Facebook je plný fotek malých dětí. Dávají je tam sami rodiče, aniž by si uvědomovali rizika.

Nebezpečné chlubení se na internetu:
Tomáš, Michal, Tadeáš, Amálka a nebo Vítek. To je jen pár dětí, jejichž fotky jsou snadno dostupné na Facebooku. Všechny tyto děti jsou přitom nahé.

Lenka Eckertová, Národní centrum bezpečnějšího internetu:
Když se mezi uživateli internetu vyskytne pedofil, může si směle stáhnout celou databázi fotografií.

Petr Weiss, sexuolog:
Fotky nahých malých dětí samozřejmě může být podnětový materiál pro pedofily.

Autor:
Nejčastěji rodiče nahrávají fotky dětí právě do nezabezpečených a veřejných skupin, jako je například skupina s názvem "Soutěž o nejkrásnější miminko na Facebooku” nebo "Nejkrásnější dítě, soutěž 2011”. Ta měla k dnešnímu dni přes 18 000 uživatelů.

Lenka Eckertová, Národní centrum bezpečnějšího internetu:
Nebezpečí tkví v tom, že to je ohromné množství fotek na jednom místě, čili tam se vždycky nějaká ta nahatá fotka najde.

Autor:
Podle odborníků si rodiče často ani neuvědomují, kdo všechno se k fotkám může dostat. To je ale prý neomlouvá. Měli by o něčem podobném mít povědomí.

Zuzana Baudyšová, předsedkyně Nadace Naše dítě:
Pokud takové nedomyšlenosti dělají děti, tomu rozumím, jsou to děti, ale pokud todle udělá dospělý, tak je to přímé ohrožení jejich dítěte.

Autor:
Problémem navíc může být, že se na Facebooku člověk velice snadno dostane k osobním údajům autora fotky, tedy rodiče. A tím dopad nekončí. K nahým a nelichotivým fotkám se mohou za čas dostat i další děti a kvůli nim svého vrstevníka šikanovat.

Václava Masáková, dětská psycholožka:
Todleto je zrovna taky takový podnět, kterého by se takový agresor mohl zmocnit a to dítě zesměšnit.

Autor:
Obě tyto facebookové stránky dalo nyní Národní centrum bezpečnějšího internetu přezkoumat centrále Facebooku do Irska. Ta nyní rozhodne, jestli jsou skutečně závadné, a případně je zruší.

Celý záznam pořadu naleznete na: https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1097181328-udalosti/211411000100913/

 

> další zprávy z médií