Násilí, o kterém se mlčí. Nadávky i kopance zažijí až tři čtvrtiny postižených

Datum publikace: 18. 01. 2022
Periodikum:
idnes.cz
Zdravotní postižení má každý osmý Čech nad patnáct let. Ti se mnohdy setkávají s násilím. Poslední předběžné výsledky výzkumu společnosti In Iustitia ukazují, že s ním má zkušenost 73 procent dotázaných. Nejčastěji šlo o slovní útoky, téměř polovina obětí zažila výhrůžky a obtěžování. Oběti svůj zážitek často nenahlásí ani policii a problémem je i nedostatečná legislativa.

V září 2020 Českou republiku upoutal pozornost veřejnosti i novinářů příběh Josefa Prokeše. Řidič Dopravního podniku města Brna tehdy odmítl vyjet s autobusem, na kterém byl umístěn předvolební plakát kandidáta do Senátu Tomáše Anderleho za SPD, na kterém stálo „Zdravé školství bez inkluze“. Prokeše slogan pobouřil, protože sám má dvě autistické děti, z nichž jedno díky inkluzi našlo místo ve školní třídě. Přístup řidiče vzbudil rozruch nejen v médiích, ale i na sociálních sítích. Jeho příspěvek sdílely stovky lidí a někteří z nich upozorňovaly na to, že se s takovou formou násilí setkávají velmi často.

Celý článek najdete zde: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/nasili-lide-se-zdravotnim-postizenim-legislativa-problem-vykazani.A220112_101503_domaci_lre

Související články:
ilustrační obrázek - vyloučení