Nadváha se týká téměř poloviny Čechů. Podle ministra zdravotnictví je potřeba řešit i narůstající obezitu u dětí

Datum publikace: 05. 03. 2020
Periodikum:
ct24.ceskatelevize.cz
Více než pětina dětí ve věku 11 až 15 let má nadváhu, nebo je obézní, jejich počty se navíc meziročně stále zvyšují – a je proto nezbytné se na dětskou obezitu zaměřit. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) to uvedl při příležitosti Světového dne obezity, který letos připadl na 4. března. Vyšší hmotnost představuje globální problém, postihuje zhruba dvě miliardy lidí.

Dospívající sice jedí více ovoce i zeleniny a méně sladkostí, problém ovšem je, že mají nedostatek pohybu, řekl Vojtěch na akci Univerzity Karlovy s názvem Pohybem proti obezitě. Odvolával se na studii z roku 2018, do níž se zapojilo 230 škol a bylo testováno více než 13 tisíc dětí ze 14 krajů České republiky. Podle Vojtěcha doporučují odborníci minimálně hodinu pohybu denně. Toho však dosáhne jen asi pětina školáků ve věku 11 až 15 let.

Podpoře zdravého životního stylu školáků se ministerstvo věnuje například programem Zdravá školní jídelna. „Vzděláváme personál školních jídelen, edukujeme ho, informujeme i strávníky a motivujeme pedagogický sbor a vedení školy, aby strava, která je poskytována žákům ve školních jídelnách, byla pestrá a nutričně vyvážená,“ dodal ministr. „Obézní děti jsou většinou zdravé. Ale během života se z těch zdravých odlupují ti nemocní. A přibývá jich s věkem. Devadesátiletý obézní, co by byl zdravý, je velká vzácnost,“ doplnil předseda České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně Štěpán Svačina. Česko mezi státy EU v žebříčku počtu lidí s nadváhou zaujímá přední místa. 

Od roku 1975 se podle WHO (Světové zdravotnické organizace) výskyt obezity ve světě téměř ztrojnásobil. V roce 2016 trpěly nadváhou téměř dvě miliardy lidí starších 18 let, z toho více než 650 milionů bylo obézních. Nadváha se tak týkala 39 procent dospělých, obezita 13 procent. Nadváha a obezita v roce 2018 na světě postihovala čtyřicet milionů dětí mladších pěti let. S nadměrnou hmotností se v roce 2016 potýkalo více než 340 milionů dětí a dospívající ve věku od pěti do 19 let.

Celý článek najdete zde: https://ct24.ceskatelevize.cz/veda/3057456-nadvaha-se-tyka-temer-poloviny-cechu-podle-vojtecha-je-potreba-resit-i-narustajici