Na školách v kraji bují kyberšikana, časté je vydírání nahými fotkami

Datum publikace: 09. 04. 2018
Periodikum:
regiony.impuls.cz
Podle výzkumu Kyberšikana na českých školách z roku 2010 se jejím terčem stává až deset procent dětí. Zhruba 80 procent agresorů pochází ze stejné školy jako jejich oběť. Postupně se proměňují také aplikace, portály a kanály, jejichž prostřednictvím agresoři své vrstevníky šikanují.

„S kyberšikanou jsme se na naší škole již setkali. Jedná se ovšem o ojedinělé případy. Buď jsou žáci natolik erudovaní, že se pedagogický sbor nic nedozví, nebo se to prostě děje jen ve velmi omezené míře. Vzpomínám si na případ, kdy jeden žák vytvořil a uveřejnil na kanálu Youtube videomontáž, ve které svého spolužáka prezentoval jako bojovníka Islámského státu. Celou záležitost jsme byli schopni vyřešit interně, v rámci školy. Autor videa svůj produkt smazal a dotčenému se omluvil," uvedl metodik prevence jedné ze středních škol na Karlovarsku.

Podobné případy hlásí řada dalších středních i základních škol. „Neustále řešíme případy, kdy si především žákyně vyřizují spory mezi sebou přes mobilní telefon a mobilní aplikace - Instagram, Messenger, WhatsApp a jiné. Podle vážnosti sdělení buď jednáme v rámci školy, nebo také ve spolupráci s policií," uvedla další metodička prevence, tentokrát ze střední školy na Sokolovsku.

Ne každý případ se podaří odhalit

Podle odbornice se však ne každý případ kyberšikany podaří odhalit. „Ve škole se často kyberšikana začne řešit až ve chvíli, kdy se něco stane i v reálu. Právě z Karlovarského kraje se nám o pomoc nehlásí téměř žádné školy. Ale spíše, než že by se v tomto kraji kyberšikana vyskytovala méně než v jiných regionech, je pravděpodobnější, že se o ní školy často nedozvědí, či ji řeší spíše interně nebo v rámci kraje," vysvětlila Renata Vordová z programu Minimalizace šikany.

„Často je to bohužel bráno tak, že když se škola aktivně zajímá o vztahy mezi dětmi a přihlásí se například dobrovolně do nějakého programu, rodiče jsou vyplašení, jaká je to hrůza, že se na škole tento jev objevil. Ale přitom je to velmi dobrá vizitka školy, když se problémům šikany a kyberšikany věnuje a nebojí se požádat o pomoc odborníky," řekla Vordová. Doplnila, že například v Anglii rozesílají odborníci dotazy na kyberšikanu přímo do škol, a když jim škola ohlásí, že žádné případy neeviduje, přijedou se do ní osobně podívat a zkontrolovat to. Spíše než přihláškou do celorepublikových programů řeší školy z Karlovarského kraje problémové situace s místní policí, s jejíž pomocí organizují různé přednášky.

Celý člámek k přečtení na: http://regiony.impuls.cz/sikana-kybersikana-skoly-skolstvi-ucitele-deti-vydirani-karlovarsky-kraj-1ts-/karlovarsky-kraj.aspx?c=A180406_085406_imp-karlovarsky_kov

další zprávy z médií