MPSV: Ošetřovné aktuálně a podmínky nároku od 1. července 2020

Periodikum
novinky.cz
Rodič, který pošle své dítě pro vysvědčení, nemá ten den nárok na ošetřovné. A to i když bude ve škole například pouze jednu hodinu. Na svých internetových stránkách na to upozorňuje ministerstvo práce a sociálních věcí.

„Dítě do školy pro vysvědčení samozřejmě poslat můžete, ale za tento den automaticky ztrácíte nárok na ošetřovné. A to i když bude vaše dítě ve škole například jenom jednu hodinu,“ uvádí ministerstvo. Nárok na ošetřovné ztrácí rodič ale i v jakýkoliv jiný den, kdy bylo dítě ve škole.

Ředitelské volno ani vyzvednutí vysvědčení není podle mluvčí resortu Andrey Vašákové událostí, která by neočekávaně vytvářela potřebu péče. „V takových situacích nárok na ošetřovné podle zákona o nemocenském pojištění standardně nevzniká,“ řekla Novinkám.

„Beru to jako podraz. Ze známých o tom nemá nikdo tušení,“ sdělil Novinkám rodič Jiří Šolc. Od července se podmínky změní Ošetřovné ve výši 80 procent denního vyměřovacího základu mohou čerpat rodiče dětí mladších 13 let, a to za období od 12. března do 30. června. Ošetřovné zavedla vláda kvůli uzavřeným školám v souvislosti s epidemií koronaviru.   Tento nárok ale rodič ztratil, pokud dítě do školy po jejich částečném znovuotevření poslal zpět.

Celý text najdete zde: https://www.novinky.cz/domaci/clanek/kdyz-poslete-dite-pro-vysvedceni-ztratite-narok-na-osetrovne-40328794