Mluvte o sexu s dětmi bez balastu a buďte prvním zdrojem informací

Datum publikace: 02. 03. 2020
Periodikum:
wave.rozhlas.cz
O sexu mluvte s dětmi často, při každé vhodné příležitosti. Když se stydíte, vezměte si čas na rozmyšlenou, k vyřčeným otázkám se ale vraťte a zodpovězte je. „Už ve třech, čtyřech letech může být v dětském kolektivu někdo, kdo o sexu nějaké informace má a dává je dál. Proto buďte rychlejší, ať se děti dozví od vás přesně to, co chcete a jak to chcete,“ radí ředitelka organizace Konsent Johanna Nejedlová.

Malé děti se na sex ptají nejčastěji v souvislosti s početím. „Nevymýšlejte si čápy nebo květinky, nedělejte z početí podivný zázrak. Budete pak ve složité situaci, kdy budete muset dřív či později přiznat, že jste si všechno vymysleli,“ říká Nejedlová.

To samé podle Nejedlové platí i o názvosloví pohlavních orgánů. „Ruce přece taky neříkáte ploutvička. Můžeme tu či oni část těla nazvat zdrobněle, ale když budeme dávat pohlaví název, který s ním vůbec nesouvisí, už budujeme nějaká tabu. Stejně jako když říkáme jen ‚tam dole‘,“ dává příklad Nejedlová, jejíž Konsent pořádá mimo jiné i workshopy pro rodiče, kteří se chtějí o sexu s dětmi naučit líp mluvit.

Nejedlová upozorňuje, že o sexu se často s dětmi bavíme v souvislosti s nechtěným otěhotněním nebo chorobami, a zapomínáme na to, co je na něm krásné. Ani u dospívajících dětí není podle Nejedlové pozdě začít o sexu mluvit, i když jsme to třeba doteď nedělali. „Je na místě s nimi mluvit o hranicích a respektu, informovat děti o tom, že existuje porno a jaká jsou jeho úskalí. Sex je velmi důležité téma a spolehnout se na školu nebo nakoupit knížky a doufat, že to nějak dopadne, prostě nestačí,“ dodává.

Jak se můžeme jako rodiče v komunikaci o sexu zlepšovat? Jak vypadá sexuální výchova na dnešních školách? Poslouchejte Houpačky o dobré sexuální výchově: https://wave.rozhlas.cz/pindourky-a-kacenky-si-nechte-od-cesty-mluvte-o-sexu-bez-balastu-a-budte-prvnim-8154813

Související články na portálu Šance Dětem