Mladí z běžných rodin mají komu zavolat. Děti z děcáků ne, říká modelka, která vyrostla v dětském domově

Datum publikace: 11. 06. 2021
Periodikum:
wave.rozhlas.cz
Dospělé děti, které opouštějí dětské domovy, si s sebou nesou následky řady traumatických událostí, které zažily. Kromě toho v tu chvíli už minimálně podruhé v životě přicházejí o domov. Od svých vrstevníků, kteří se do dospělého života vydávají z běžných rodin, se neliší tolik svou připraveností, respektive nepřipraveností na životní realitu, ale tím, že většinou nemají komu zavolat, když se jim nedaří.

„Když mi bylo asi patnáct, přišla jsem ze školy a nějaký úředník nám tam dvě hodiny vyprávěl, co můžu dělat, až za tři roky odejdu z domova. Logicky mě to v tu chvíli moc nezajímalo,“ vzpomíná na své dospívání Veronika Kašáková. V dětském domově strávila patnáct let poté, co ji ve čtyřech letech drogově závislá matka „zapomněla“ v taxíku. Svůj život v domově popisuje jako vcelku harmonický a disciplinovaný. Právě revolta proti disciplíně a možnost dělat si konečně, „co chci“, byly náplní prvních let jejího života poté, co domov opustila. Podobně to mohou mít i mladí lidé z běžných rodin. Ti ale většinou mají komu zavolat, když nemají na jídlo nebo si nevědí rady s nějakou složenkou. Veronika Kašáková v prvních letech po opuštění dětského domova narazila, nicméně se jí povedlo se z kolotoče dluhů, obsílek a povinností, kterým nerozuměla, dostat. Jiní takové štěstí ale nemají.

Celý rozhovor si můžete poslechnout zde: https://wave.rozhlas.cz/mladi-z-beznych-rodin-maji-komu-zavolat-deti-z-decaku-ne-rika-modelka-ktera-8511032

Dívka se dívá na mobil