Místo neplatiče pošle alimenty stát. Vláda schválila náhradní výživné

Periodikum
penize.cz
Návrh z dílny ministerstva práce a sociálních věcí podpořila vláda, teď míří do Parlamentu. Jde o sedmý pokus zavést v Česku model „zálohovaného výživného“. Jak má fungovat?

Vláda v pondělí schválila návrh zákona o náhradním výživném na nezaopatřené dítě. Původní záměr hovořil o „ zálohovaném výživném “. Má jít o novou  sociální dávku. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová počítá s tím, že  náhradní výživné  začne fungovat od července roku 2021 – za předpokladu, že ho Parlament v navržené podobě včas schválí. Dříve navrhovaný termín – začátek roku 2021 – se už nestihne.

Současná vláda se v programovém prohlášení výslovně zavázala takový zákon přijmout. Na Slovensku schválili podobný zákon už v roce 2008, zálohované výživné funguje i v řadě dalších evropských států. V Česku od roku 2001 existovalo postupně šest návrhů, jenže žádný nakonec neprošel. „V Poslanecké sněmovně očekávám velmi těžkou diskusi,“ připouští Maláčová. Věří ale, že po patnácti letech snahy se snad už podporu pro samoživitele a samoživitelky podaří prosadit.

Podmínky pro získání náhradního výživného

Nárok na náhradní  výživné  mají mít samoživitelé a samoživitelky, jestliže jako takzvaný oprávněný rodič podali návrh na výkon rozhodnutí nebo  exekuci . Nárok jim zůstane zachován i v případě, kdy byly výkon rozhodnutí nebo exekuce zastaveny kvůli nemajetnosti dlužníka („povinného rodiče“). „Pro ty, na něž dopadá neplacení výživného, by samozřejmě bylo ideální, aby jejich nárok nebyl podmíněn zahájenou exekucí. Nicméně chápu důvody, pro které to tak má být,“ říká Veronika Ježková, vedoucí právních služeb organizace proFem.

„Snižuje se tím riziko zneužívání a vhodně se tím motivují rodiče, kteří jsou neplacením výživného postiženi, aby situaci aktivně řešili,“ vysvětluje. „V praxi to však většinou vypadá tak, že rodič je časově vytížen řešením ekonomické situace, do níž se kvůli neplacení výživného druhým rodičem dostal. Řeší tedy, jak sehnat prostředky na výživu dítěte a nemá už čas ani energii na řešení právních otázek jako je sepsání exekučního návrhu,“ upozorňuje Ježková.

Celý text najdete zde: https://www.penize.cz/rodicovstvi/417365-misto-neplatice-posle-alimenty-stat-vlada-schvalila-nahradni-vyzivne