Místo neplatiče pošle alimenty stát. Jak má fungovat zálohované výživné?

Datum publikace: 17. 01. 2020
Periodikum:
penize.cz
Na sedmý pokus zkouší vláda zavést zálohované výživné. Koalice ANO a ČSSD se shodla na základních podmínkách.

Vládní koalice se v úterý dohodla na podmínkách pro poskytování zálohovaného výživného na nezaopatřené děti. To bude podle současného pojetí novou sociální dávkou. Ministryně Jana Maláčová (ČSSD) před jednáním koaliční rady návrh přepracovala. Původní výše státem vyplácených alimentů měla být ve výši přiznané soudem – maximálně mělo jít o 15 až 25 procent průměrné mzdy v závislosti na věku dítěte. Zástupci hnutí ANO a sociálních demokratů se teď shodli na stropu 3000 korun. Vznik nového návrhu vítá například i Veronika Ježková, vedoucí právních služeb organizace proFem.

„Doufáme, že se stane součástí našeho právního řádu a nestihne ho stejný osud jako tolik návrhů obdobného rázu před ním,“ zdůrazňuje. Připomíná, že návrhy na zakotvení zálohovaného výživného tu byly už v letech 2001, 2005, 2007, 2009, 2016 a 2017, ale žádný nakonec neprošel. Maláčová počítá s tím, že zálohované výživné by mohlo vypláceno od roku 2021 – za předpokladu, že ho Parlament v navržené podobě včas schválí. Současná vláda se v programovém prohlášení výslovně zavázala zákon o zálohovaném výživném přijmout. Na Slovensku byl podobný zákon přijat už v roce 2008, zálohované výživné funguje i v řadě dalších evropských států. Podmínky pro přiznání zálohovaného výživného Nárok na zálohované výživné by měli samoživitelé a samoživitelky s příjmem nižším, než je průměrná mzda. Podmínkou bude, že povinný rodič nezaplatil alimenty za čtyři měsíce a nezaopatřené dítě plní povinnou školní docházku.

Celý text najdete zde: https://www.penize.cz/rodicovstvi/412078-misto-neplatice-posle-alimenty-stat-jak-ma-fungovat-zalohovane-vyzivne