- Domů
- O čem se mluví
- Místo mobilu se dotýkají psů. Canisterapie pomáhá dětem před psychickými problémy
Místo mobilu se dotýkají psů. Canisterapie pomáhá dětem před psychickými problémy
Datum publikace: 15. 05. 2018
Periodikum:
lidovky.cz
Aportují a nechávají se drbat za ušima nebo na břiše. A lidé to oceňují. Laický pohled na canisterapii, tedy léčebný kontakt mezi člověkem a psem, by mohl zdánlivě působit takto jednoduchým dojmem.
Ve skutečnosti jde o proces, který lidem přináší úlevu při nejrůznějších nemocích. Server Lidovky.cz asistoval u jedné z náročnějších lekcí - ve školce mezi desítkami dětí, klidně i dvouletých.
Když na rozpálené hřiště přiběhne čtyřicet nemotorných dětí, tři zlatí retrívři spokojeně sedí vedle své paničky a sotva mrknou. Jsou klidní, vychovaní a poslouchají na slovo. Proto mohou být součástí canisterapie, tedy léčivého kontaktu mezi psem a člověkem.
Zvedání předmětů i blahodárný dotyk
Během lekce ve školce U stromu v pražských Stodůlkách, které se zúčastnila reportérka serveru Lidovky.cz, ukazuje cvičitelka Radka Humlová například to, jak psa hladit, česat či postavit do správné pozice na výstavu. Došlo i na demonstraci toho, že pes dokáže být skvělým pomocníkem - zvedne mobil nebo tužku. A děti nadšením vykřikují, že si chtějí psy pohladit a vodit je na vodítku.
O metodě
Canisterapie (pojmenování vzniklo v Česku, původ je v latinském "canis", tedy pes) je název pro metodu pozitivního psychosociálního a fyziorehabilitačního působení na potřebné osoby, prostřednictvím speciálně vedeného a cvičeného psa nebo feny.
Prvního retrívra si Humlová pořídila už na konci 90. let minulého století. Od té doby se jim naplno věnuje a snaží se šířit osvětu v oblasti příznivého dopadu na lidskou psychiku. V Česku v poslední době roste zájem o canisterapii, tedy léčebný kontakt psa a člověka. A to právě i ve školkách.
I když trojice psů- Rupert, Oliver a Ted - dokážou pomáhat i lidem s těžkým autismem či být za vítěze na výstavách a na lovu kachen, skupina zhruba čtyřiceti energických dětí ve školce je pro ně v lecčems náročnější než výše zmíněné mise. Děti se na ně totiž vrhají ze všech stran, jejich doteky jsou mnohdy silnější, než by si asi chovatelé psů i samotná zvířata přála.
Když jim dítě hází míček na aportování, stane se, že je třeba trefí do tlamy. Oliver, Rupert a Ted ovšem prošli tvrdým výcvikem, v takové situaci tedy nesmí zavrčet. To zkrátka není dovoleno.
Celý článek najdete na: https://www.lidovky.cz/misto-mobilu-se-dotykaji-psu-canisterapie-pomaha-detem-pred-psychickymi-problemy-gir-/zpravy-domov.aspx?c=A180514_110957_ln_domov_sk