Ministerstvo už ví, jak získá pěstouny. Reklamou

Datum publikace: 01. 10. 2011
Periodikum:
Lidové noviny
Staň se pěstounem. Reklamy s takovým sloganem by se už příští rok mohly objevit v televizi nebo třeba v dopravních prostředcích.

Ministerstvo práce včera předložilo legislativní radě vlády návrh novely zákona o sociálně-právní ochraně dětí, který připravuje půdu pro následné zrušení kojeneckých ústavů.

Zákon má vejít v platnost v polovině příštího roku, hned potom by se měla rozjet náborová kampaň profesionálních pěstounů.

Ředitel odboru rodiny a dávkových systémů ministerstva práce Miloslav Macela počítá s tím, že do roku 2014, kdy se mají děti do tří let věku přestat umisťovat do ústavní péče, bude potřeba najít až 500 profesionálních pěstounů.

"Náborové kampaně budou mít dva stupně. Nejprve oslovíme širokou veřejnost, ze zájemců pak vybereme ty nejvhodnější kandidáty. Využijeme zkušenosti ze zahraničí. Například ve Velké Británii neustále běží kampaně na pěstouny ve vysílání BBC," nastiňuje možnou podobu Macela. "Zájemci se budou důkladně prověřovat. Přihlásí se sto lidí, z nich se skutečnými pěstouny stane třeba jen pět," zdůraznil. Výběr pěstounů, jejich školení a korigování jejich počtu by měly mít na starosti speciální týmy na jednotlivých krajských úřadech.

Obavy z toho, že bude málo zájemců, Macela nemá. "Po přijetí zákona se výrazně zvedne finanční podpora pěstounů. Měli by získat nárok na další služby – psychologické, poradenské," vypočítává.

V současné době mají pěstouni nárok na finanční podporu jen v případě, že se právě o dítě starají, v mezidobí zůstávají bez peněz.

Celé znění článku naleznete na: www.lidovky.cz

 

> další zprávy z médií