Miminek „do dlaně“ se ročně narodí 8,5 tisíce. Jejich rodiče se navzájem povzbuzují

Datum publikace: 18. 11. 2021
Periodikum:
novinky.cz
Předčasný porod se týká každý rok tisíců žen, v Česku se tak narodí zhruba každé dvanácté miminko. Místo radosti jeho rodiče zažívají obrovský strach, trvající často řadu týdnů, které tráví v nemocnici u inkubátoru. Povzbudit je má i kniha s názvem Když přichází na svět miminka do dlaně. Vydává ji organizace Nedoklubko při příležitosti tzv. Purpurového listopadu, který má za cíl šířit mezi lidmi osvětu.

„Dcera přišla na svět, když jsem byla na dovolené 200 kilometrů od domova. Možná za to může dlouhá cesta a únava, nebo stres. Doteď nevím, čím to bylo, do té doby moje těhotenství nemělo žádný problém. Náhle mi odtekla plodová voda a ležela jsem v nemocnici, dostávala léky a lékaři mi říkali, že budu rodit. Nechápala jsem, jak můžu rodit, když je ještě tak hrozně brzy,“ popsala Novinkám maminka Lucinky Renata. Další šok následoval, když své dítě poprvé viděla. Bylo tak drobné, že se jej bála i dotknout. „Zpočátku jsem jen plakala a nemohla přestat,“ přiznala Renata. Její příběh, stejně jako tisíce dalších, dopadl dobře. Dcera se sice narodila ve 28. týdnu těhotenství s kilogramem váhy, dnes jí jsou tři roky a ve vývoji nijak nezaostává za svými vrstevníky.

Celý článek najdete zde: https://www.novinky.cz/zena/deti/clanek/miminek-do-dlane-se-rocne-narodi-85-tisice-jejich-rodice-se-navzajem-povzbuzuji-40378071

Související články:
Novorozenec