Maturita se dá odložit, ne zprůměrovat, míní ředitelé. Vysoké školy počkají

Datum publikace: 24. 03. 2020
Periodikum:
idnes.cz
Přijímací zkoušky za dva týdny, maturita za tři týdny od návratu do škol. To je návrh ministerstva školství. Varianta s průměrováním vysvědčení maturantů se ale nelíbí ředitelům. „Zkouška by se dala odsunout, vysoké školy by počkaly,“ říká předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií Renata Schejbalová. Vysoké školy ještě s termíny čekají.

Jde o první plán, který ministerstvo školství má. Resort chtěl uvolnit nejistotu mezi studenty i veřejností. Podle ministra by se školy mohly znovu otevřít v polovině května. V takovém případě se za dva týdny rozjedou jednotné přijímací zkoušky, za tři maturity. Probíhaly by ve zjednodušené podobě. 

„Jestliže se do 1. června školy neotevřou, bude maturitní vysvědčení vystaveno na základě studijních výsledků žáka z posledních tří vysvědčení,“ vysvětlil ministr Plaga s tím, že propadlíci budou mít nárok na reparát.

Řešení zprůměrování vysvědčení se ale nelíbí Asociaci ředitelů gymnázií, kteří jinak s návrhem ministerstva vesměs souhlasí. Asociace například chtěla termíny po nastoupení do škol pro přijímací a závěrečné zkoušky ještě o týden zkrátit. Podle předsedkyně Renaty Schejbalové se ale v případě maturit a průměrování vysvědčení nejedná o šťastné řešení a asociace s ním zásadně nesouhlasí.

Celý text najdete zde: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/koronavirus-skolstvi-maturity-prijimaci-zkousky-msmt-plaga.A200323_150620_domaci_brzy