Matky začaly babyboxy zneužívat, ozývají se kritici schránek

Datum publikace: 15. 11. 2011
Periodikum:
idnes.cz
Policie ve spolupráci se státními úředníky už vypátrala matku jedenapůlletého chlapce, kterého minulý týden našli v olomouckém babyboxu. Podrobnosti však sdělit nechce.

Tak staré dítě dosud nikdo do schránky neodložil. Toho využili kritici babyboxů - tvrdí, že matky začaly schránky zneužívat.

Když se 7. listopadu rozezněl signál u olomouckého babyboxu a zdravotníci nahlédli dovnitř, užasli. Ve schránce seděl asi rok a půl starý chlapec. Měl u sebe jen plyšové hračky, ale žádný doklad. Zakladatel schránek Ludvík Hess hocha pracovně pojmenoval Xaver.

Podle mluvčího nemocnice Egona Havrlanta bylo batole úplně v pořádku a vývojově v normě. Už dva dny poté se pracovnicím sociálního odboru podařilo chlapce umístit do pěstounské rodiny. Definitivní jméno mu dají pěstouni. Možná však bude všechno ještě jinak. Totožnost matky už totiž vyšla najevo.

Další případy zneužití babyboxů a rozhovor s jejich zakladatelem.

"Ve spolupráci s orgány státní správy jsme matku vypátrali. Ostatní už je věcí sociálních pracovnic, jelikož jsme nezjistili žádné protiprávní jednání," potvrdila v pondělí mluvčí olomoucké policie Marie Štrobáková.

Proč matka chlapce odložila a jestli nezmění názor a vezme si ho zpátky, není jasné. Pracovnice sociálního odboru magistrátu s ohledem na povinnou mlčenlivost mají pusu na zámek. "Jak dlouho chlapec u nové rodiny zůstane, se teprve uvidí. Hlavní je, že nemusel do kojeneckého ústavu," poznamenala mluvčí olomouckého magistrátu Jana Doleželová.

V evidenci jsou díry, děti nikomu nechybějí

Rok 2011 bude v šestileté historii babyboxů zapsán jednadvaceti nalezenci jako bezkonkurenčně "nejúrodnější". Problém zneužívání schránek trápí pediatra Františka Schneiberga. "Předpověděl jsem, že babyboxy budou zneužívány, a už je to tady. Přitom jich začíná být málem jako košů na odpadky."

Celé znění článku naleznete na: http://zpravy.idnes.cz/matky-zacaly-babyboxy-zneuzivat-ozyvaji-se-kritici-schranek-ptj-/domaci.aspx?c=A111114_223826_domaci_brd

 

> další zprávy z médií