Matka žaluje nemocnici za to, že nemohla být se svým dítětem. Chce omluvu a sto tisíc korun

Periodikum
denikn.cz
Okresní soud v Ústí nad Labem dnes začne projednávat žalobu na ústeckou Masarykovu nemocnici. Za to, že jí nemocnice bránila v nepřetržitém kontaktu s pětitýdenním dítětem při hospitalizaci, žádá matka omluvu a satisfakci sto tisíc korun. Nemocnice si za svým postupem si stojí. Matka podle ní tím, že chtěla na oddělení přespat, porušila předpisy. Podle oslovených právníků jde zřejmě o první žalobu tohoto druhu v Česku. Soud odročil další projednávání na září.

Personál Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem před dvěma lety přivolal policii na matku, která chtěla zůstat přes noc se svým pětitýdenním dítětem. Ačkoliv policie konstatovala, že žádný zákon neporušuje, lékaři matku k dítěti nepustili.

Tehdy pětitýdenní dítě přijala Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem kvůli podezření na zápal plic. Dítě zůstalo na jednotce intenzivní péče, matka, která jej kojila, byla přes den s ním a chtěla zůstat i v noci. Nesouhlasila, aby mu zdravotníci podávali umělé mléko a sedativa.

„Přítomnost žalobkyně přes noc však byla lékaři zcela nepochopitelně zamítána, a to bez sdělení relevantních důvodů. Krátce po devatenácté hodině přišel na oddělení MUDr. Adam Cipra a zvýšeným hlasem začal žalobkyni vykazovat z oddělení JIRP do atria nemocnice. ‚Nemůžete zde zůstat na JIP na karimatce, na přistýlce, nikde… Spěte venku na chodbě mimo oddělení, na zemi. Je mi to šumák. Pokud nepřijde ochranka a nevyhodí vás jako bezdomovce, který se sem občas stáhne,‘“ píše se v žalobě, kterou má Deník N k dispozici.

Totožnost ženy a dítěte redakce Deníku N zná, kvůli zachování soukromí a na jejich žádost je neuvádí. Okresní soud v Ústí nad Labem jednání ve středu dopoledne odročil na září. Požádal obě strany o doplnění.

Zdravotníci mimo jiné argumentovali, že by přítomnost matky, která byla tehdy v šestinedělí, narušovala požární, evakuační a hygienický řád. Přivolaní policisté ale podle audio- a videozáznamu, který z incidentu existuje, přijeli a konstatovali, že matka tím, že chce být se svým vlastním dítětem, žádný zákon neporušuje.

Celý text najdete zde: https://denikn.cz/390852/matka-zaluje-nemocnici-za-to-ze-nemohla-byt-se-svym-ditetem-chce-omluvu-a-sto-tisic-korun/