Manuál České gynekologické a porodnické společnosti právem vyvolává odpor

Datum publikace: 07. 09. 2021
Periodikum:
sancedetem.cz
„Nechceme, aby péči v těhotenství poskytovali “taťkové”, ale profesionálové.“ Tak nazvala Česká ženská lobby otevřený dopis adresovaný České gynekologické a porodnické společnosti. Žádá v něm veřejnou omluvu a opravu problematického materiálu. V něm je registrující gynekolog popisován jako "rodič" a těhotné ženy přirovnává k "nezletilým dcerám".

Dokument pobouřil i některé politiky. Poslankyně Olga Richterová například upozornila, že vytváří falešné povědomí o právním nastavení vztahu lékaře a pacientky: “Vztah gynekolog-klientka/pacientka takto nastaven být rozhodně nemá a právně ani tak nastaven není. Lékař za ženu a její dítě zodpovědný není, je “pouze“ zodpovědný za službu, kterou poskytuje. Na ženě je vždy to finální rozhodnutí, jakou a jestli vůbec nabízenou službu využije."

Příklad ale kulhá ve více oblastech. Naprosto opomíjí některé složky prenatální, například porodní asistenci. Navíc je celkově tak nepřehledný, že selhává i jako ilustrační materiál. Otázkou tak je, co vlastně chtěli autoři dokumentu sdělit.

Rozhořčení nad tímto přirovnáním sdílí i samotní porodníci. Vlastní prohlášení zveřejnila například Porodnice Fakultní nemocnice Ostrava. „... autor zcela nepochopitelně použil naprosto bizarní příměr, který je k ženám, ale i k porodním asistentkám a lékařkám/lékařům totálně neuctivý!! Vím (chci věřit), že drtivá většina lékařů takto nesmýšlí. Zcela jistě takto nesmýšlí personál Porodnice Fakultní nemocnice Ostrava - to garantuji.” komentuje její přednosta Ondřej Šimetka.

Celý otevřený dopis najdete zde: https://czlobby.cz/cs/zpravy/nechceme-aby-peci-v-tehotenstvi-poskytovali-tatkove-ale-profesionalove-otevreny-dopis?fbclid=IwAR04FjrvKyYMINhQ3MPh9Vn3bh9z2M9w4JsSe2Vo2zoYzD_L9DKm0jJYgsc

Těhotenské bříško