Lenka Martínková (40): Mám ADHD. Sedm dní v týdnu žiju ve vnitřním neklidu

Datum publikace: 22. 10. 2021
Periodikum:
blesk.cz
Nejen děti mají ADHD. Lenka si tuto diagnózu vyslechla až v dospělosti, když se svými dvojčaty navštívila dětskou lékařku.

S dvojčaty chodím k různým specialistům, protože mají atypický autismus a ADHD. Před šesti lety mi jednou jejich doktorka řekla, že mám ADHD nejspíš taky. Příště jsem k ní zašla už sama a bylo mi sděleno, že jsem ukázkový případ. Než jsem to ale měla oficiálně na papíře, chvíli to trvalo. Není to totiž diagnóza, která by se tak snadno střílela od boku.

Připadala jsem si divná

Vyřešil se tím můj celoživotní problém. Vždycky jsem byla v kolektivu outsider a připadala jsem si divná. Měla jsem také problémy ve škole, protože jsem nedávala pozor. Tenkrát se vůbec nic jako ADHD neřešilo, takže jsem byla pro ostatní jen problémová. To ale nebylo tím, že bych měla nízkou inteligenci. Lidé s ADHD jsou naopak nadprůměrně inteligentní, jen to neumí správně použít. Špatně totiž vyhodnocujeme situaci a jsme roztěkaní. Bohužel mi nikdo ve škole nedal prostor k tomu, abych měla individuální plán, jak to bývá dneska ve speciálních školách. Jsem ráda, že moje děti už mají speciální péči. Dřív se děti jako já posílaly jen do zvláštní školy. Přitom řada z nich pak úspěšně vystudovala vysokou školu.

Celý článek najdete zde: https://prozeny.blesk.cz/clanek/pro-zeny-zdravi-zdravi/693402/lenka-martinkova-40-mam-adhd-sedm-dni-v-tydnu-ziju-ve-vnitrnim-neklidu.html?utm_source=prozeny.blesk.cz&utm_medium=copy

Související články:
Obrázek s nápisem ADHD