Kyberšikana může být nebezpečnější než ta klasická

Datum publikace: 27. 02. 2020
Periodikum:
novinky.cz
Sociální média jsou dnes běžnou součástí životů většiny z nás, včetně našich dětí. Rizika s nimi spjatá ale většina z nás podceňuje. Pravda je taková, že agresivita skrz tato média se neustále stupňuje. Mnohé útoky kyberšikany by přitom těžko zvládali dospělí, natož děti a dospívající. Jak ukazují zkušenosti odborníků, následky kyberšikany mohou být zejména pro děti a mladé lidi fatální.

Typy kyberšikany

Videa typu „Jsem hezká?“: zejména dívky, které jsou oběťmi šikany nebo si nejsou jisté svým vzhledem, někdy zveřejňují na internetu obrázky nebo videa v duchu „Jsem hezká, nebo ošklivá?“ a připojují k nim zoufale smutné zprávy jako: „Lidé mi říkají, že jsem ošklivá, a já chci vědět – je to pravda?“ Komentáře, které se následně u takových videí objeví, jsou často neuvěřitelně zlomyslné a zraňující, a mohou tak vytvořit nové „vlákno“ kyberšikany.

Trolling: „troll“ je osoba, která se snaží ostatní lidi v kyberprostoru vyvést z míry a je přitom pokud možno co nejvíce provokativní a odporná. Trollové – což jsou skoro jistě stejně mladí lidé – některé mladé lidi pronásledují a bez milosti je zesměšňují v otázkách citlivých témat, jako je vzhled, nebo jim neustále opakují, jak je všichni nenávidí.

Parazitování na „porno“ obsahu: k tomu dochází, když jsou obrázky a videa lechtivého nebo sexuálního charakteru, původně sdílené v úzkých kruzích na sociálních sítích nebo v osobní textové zprávě, nahrány na další webové stránky dostupné širší veřejnosti. Často tato videa i obrázky mohou být různě upravovány.

Celý text najdete zde: https://www.novinky.cz/zena/deti/clanek/kybersikana-muze-byt-nebezpecnejsi-nez-ta-klasicka-40314565