Kyberšikana dětí na internetu roste. Predátoři u zpráv nekončí a rodiče často netuší, jak se bránit

Datum publikace: 20. 02. 2020
Periodikum:
irozhlas.cz
Zhoršení prospěchu ve škole, časté bolesti břicha nebo hubnutí. To můžou být příznaky kyberšikany dětí. Začít to přitom může zdánlivě nevinně – jen pár fotkami na sociálních sítích. Zato na konci může dojít až k fyzickému zneužití. Šikana dětí navíc na internetu podle posledních dat policie roste. Řešení není jednoduché a velkým problémem jsou i rodiče, kteří sami sociálním sítím nerozumí, a své dítě tak těžko můžou chránit.

"Kontaktovala ho slečna, která se údajně přistěhovala. A ptala se, jestli by jí nedělal průvodce po městě. Dítěti to nedojde. Začne to kamarádsky, ale rychle to sklouzne," popisuje Radiožurnálu žena, jak na jejího – tehdy dvanáctiletého – syna zaútočil takzvaný internetový predátor. Využil k tomu fotky z dovolené, které měl chlapec na svém účtu na sociální síti. "Kluci se chtěli jít koupat, ale neměli plavky, a tak se koupali ve slipech. Potom jsme udělali fotky z dovolené. Takže když viděla fotku ve slipech, chtěla později vidět i fotku bez nich." V tomto konkrétním případě nezůstal predátor jen u psaní zpráv. Chlapce několik měsíců týral i sexuálně zneužil.

Podle Ondřeje Moravčíka z Policejního prezidia hledají útočníci na sociálních sítích dětí tři kategorie fotek. "Jsou to zajímavá témata z oblasti kultury, z oblasti sportu a případně z oblasti koníčků, protože když někoho oslovíte na základě fotografie a předstíráte stejné zájmy, máte větší šanci uspět," vysvětluje. Jakmile predátor získá intimní fotografii dítěte, začne ho vydírat a chtít po něm další fotky i videa. Hrozí, že věci, které mu poslal, zveřejní. To se ale podle Moravčíka většinou nestane. "Kdyby to zveřejnili, přišli by o moc nad svou obětí," říká. Zmíněný případ je extrémní, často ale dítě přes sociální sítě šikanují i spolužáci. Podle policie kyberšikany dětí přibývá. "Myslím si, že se policii daří vlastní pátrací činnost. Nárůst je způsoben i tím, že policie se na tuto oblast více i lépe zaměřuje a umí ji lépe zpracovávat," říká Radiožurnálu ředitel kybernetické kriminality Národní centrály proti organizovanému zločinu Radek Nezbeda.

Neznalost rodičů

Problémem je, že rodiče to stále se sociálními sítěmi moc neumí, a proto neví, jak své potomky chránit. "Když děti tráví tři hodiny na instagramu a my to slovo neumíme ani napsat, těžko mu můžeme poradit a zamezit, aby se tam chovalo rizikově," tvrdí Moravčík. Školy se neznalosti rodičů snaží zamezit besedami. O ty je ale velmi malý zájem. "Odezva od rodičů je minimální. Když ze školy, kde je až 500 dětí, přijdou dva rodiče, je to opravdu hodně," líčí učitelka Jana z gymnázia na Vysočině. U ní na škole řeší kyberšikanu přibližně dvakrát ročně, o většině případů se ale učitelé ani nedozví. Ministerstvo školství pro učitele vydalo metodiku, jak šikanu poznat a jak ji řešit, pomoct může i školní ombudsman. Přesto je podle maminky jedné z obětí nejdůležitější s dítětem mluvit. "Neustále mu opakovat, že ať se stane to nejhorší, pořád je to vaše dítě a pořád ho budete milovat. Aby se pak nebálo přijít a říci to nejhorší," dodává. Podle statistik policie si nahé fotky mezi sebou posílá 15 až 20 procent dětí. Kolik snímků se dostane i k internetovým predátorům, policie neví, protože se o případu často vůbec nedozví.

Celý článek najdete zde: https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/kybersikana-internet-deti-narust-nasili-sexualni-obtezovani-rodice-neznalost_2002200600_tzr

Související články na portálu Šance Dětem