Kuřáků do 15 let ubývá. Tabákové firmy se od kouření dětí distancují

Periodikum
llidovky.cz

Pohled na hloučky nezletilců s cigaretou v ústech před základními školami není v Česku ojedinělý. Kuřáků mezi dětmi do 15 let ale ubývá. Zatímco v roce 2010 zkusilo cigaretu aspoň jednou za svůj krátký život více než 70 procent českých školáků a minimálně jednou týdně po cigaretě tehdy sáhl každý čtvrtý 15letý teenager, je nyní situace příznivější. Podíl dětí, které aspoň jednou kouřit zkusily, klesl pod 40 procent a „pouze“ 11 procent kouří pravidelně minimálně jednu cigaretu týdně.

Vyplývá to z podrobného výzkumu rizikového chování, který na vzorku 14 tisíc dětí (anonymně vyplňovaných dotazníků) z 230 základních škol po celém Česku provádí pro mezinárodní projekt Světové zdravotnické organizace – The Health Behaviour in School-aged Children (HBSC) – tým z Univerzity Palackého v Olomouci. Nyní zveřejněné výsledky vycházejí po podrobné analýze ze šetření v roce 2018.

Obrat trendu

Zatímco výrobci se od kuřácké praxe dětí distancují a trvají na tom, že tabákové výrobky nabízejí v souladu se zákonem výhradně dospělým a poučeným lidem, nezanedbatelná část jejich produkce u dětí končí. „Ještě v roce 2010 patřila česká mládež v pravidelném kouření cigaret k evropské špičce. Údaje z let 2014 a 2018 ale přinesly výrazný obrat trendu a, řečeno sportovní terminologií, posun do klidných vod středu evropských tabulek. Snížení počtu kuřáků je dobrou zprávou především z toho důvodu, že pravidelné kouření je rizikovým faktorem pro vznik závislosti,“ komentují výsledky autoři studie.

Celý text najdete zde:

https://ceskapozice.lidovky.cz/tema/kuraku-do-15-let-ubyva-tabakove-firmy-se-od-koureni-deti-distancuji.A200618_120532_pozice-tema_lube