Krabice od bot, která potěší. Za chvíli končí největší vánoční sbírka v Česku

Datum publikace: 05. 12. 2019
Periodikum:
forbes.cz
Již 8. 12. sbírka končí a pak to zase přijde. Večer, kdy se mají (nejen) dětem rozzářit oči, až budou rozbalovat u stromečku dárky. Ostatně předvánoční masírka v obchodech se už naplno rozjela. Tenhle čas se dá ale přežít i s dobrým pocitem. Tady jsou naše tipy na smysluplné vánoční sbírky.

Začalo to před osmi lety, když farář Mikuláš Vymětal chtěl, aby děti v tehdy nepokojů plném Šluknovském výběžku dostaly k Vánocům nějaký dárek. Vymyslel, že lidé dají do krabic od bot drobnosti – pastelky, knížky, sladkosti nebo třeba panenky, zabalí je a pak je darují dětem z chudých rodin. Tehdy dostalo dárek z krabice pár desítek dětí.

Dneska je z Krabice od bot největší sbírka vánočních dárků u nás. Její organizátoři z Diakonie počítají, že letos by mohlo být až mezi 40 a 50 tisíci obdarovaných. Na Facebooku projekt sleduje přes 20 tisíc lidí a desítky zapojených se předbíhají v tipech, jaké dárky dětem darovat.

Funguje to jednoduše: člověk doma vezme krabici od bot, zabalí do ní pár drobností a ke krabici uvede, pro jak staré dítě a kterého pohlaví je určená. Pak už ji stačí jen doručit na některé ze sběrných míst po celém Česku. Loni jich bylo 90, letos je jich 115 a další přibývají. Do akce, která je unikátní tím, že pomoc míří k dětem, jež žijí v chudých rodinách a nejsou v ústavní péči, se zapojují i české firmy.

Některé fungují coby sběrná místa, jako třeba prodejce nábytku a vybavení pro děti Insgraf z Českého Těšína. Svět bedýnek vyzvedává dárky v krabicích od svých zákazníků, aby je sami nemuseli nikam vozit, a například nákladní dopravce Signal Trans z Liberce pomáhá s bezplatnou dopravou dárků do regionů.

„Naši dobrovolníci ve svých regionech vytipují, kdo potřebuje pomoc. Řeší to třeba s lékaři, sociálními pracovníky nebo obecními úřady. Sami pak vybrané krabice i rozvážejí,“ říká mluvčí Diakonie Pavel Hanych s tím, že často jde o jediný dárek, který děti z chudých rodin dostanou.

Celý článek najdete zde: https://www.forbes.cz/krabice-od-bot-ktera-potesi-rozjela-se-nejvetsi-vanocni-sbirka-v-cesku/