Koronavirus a děti. Co vlastně víme a jaká opatření můžeme zavést

Datum publikace: 11. 03. 2020
Periodikum:
vitalia.cz
Opatrnost v rozhodování, kam s sebou dítě vzít. Dezinfekce hraček a mytí rukou vždy po dobu minimálně dvaceti vteřin. Jaká opatření zavést pro děti, když máme obavy z nákazy novým koronavirem?

Ačkoliv je od začátku výskytu nového koronaviru a nemoci COVID-19 ve světě jasné a odborníci zdůrazňují, že pro děti hrozbou není (aspoň dosud to tak vypadá), přesto se o ně logicky bojíme. Navíc i v České republice už se nákaza dítěte objevila.

Kolem koronaviru, jeho přenosu a projevů nemoci koluje spousta otazníků. Zatím není možné dělat moc závěrů, protože jednoduše ještě není z čeho. Odborníci se shodují na tom, že spolehlivé informace se objeví až s časovým odstupem. Nezbývá než čekat. A čas využít k tomu, co bychom děti měli učit obecně – možná o to víc, o co víc se bojíme neznámé nemoci: důslednému dodržování hygienických pravidel.

Dětí se koronavirus téměř netýká

A to je „oříšek“ i pro vědce. Česká televize zveřejnila závěry Světové zdravotnické organizace, které hovoří jasně:

Ve skupině 10 až 19 let bylo infikováno jedno procento a zaznamenán jediný případ úmrtí. U dětí do 10 let bylo nakaženo méně než jedno procento a odborníci nezaznamenali žádné úmrtí. Je to proto, že jsou děti méně zranitelné než dospělí? Nenakazí se? Nebo jsou méně nemocné, takže se za nemocné v danou chvíli třeba ani nepovažují? Nebo jsou projevy nemoci tak mírné, že nikoho jednoduše nenapadne dítě otestovat? Ostatně dítě s nudlí u nosu a kašlem je naprosto typický obrázek po celou chladnější polovinu roku, takže rodiče určitě hned nepanikaří.

Celý text najdete zde: https://www.vitalia.cz/clanky/koronavirus-a-deti-co-vlastne-vime-a-jaka-opatreni-zavest/