Koronakrize vyostřila spory o děti

Datum publikace: 09. 03. 2021
Periodikum:
blog.idnes.cz
Od jarního vyhlášení nouzového stavu se objevilo už nesčetně případů, kdy se rodič vymlouvá na pandemický stav, aby nemusel předat dítě expartnerovi. Komu to škodí nejvíce? Samozřejmě samotným dětem.

Koronakrize má dalekosáhlé následky, a to i v oblastech, které s ní zdánlivě vůbec nesouvisí. Třeba u dětí, které jsou ve střídavé péči. Část rodičů totiž odmítá s výmluvou na pandemický stav předávat dítě druhému rodiči. Od doby, co byl na jaře poprvé vyhlášený nouzový stav, se takových případů vyskytlo už nesčetně a všechny jsou jak přes kopírák. Dítě se tak mnohem snadněji stává obětí vyřizování si sporů mezi dospělými.

Naprosto nesmyslná výmluva

Zmíněná výmluva je při tom z právního hlediska naprosto nesmyslná, protože samotný nouzový stav by neměl předávání dětí vůbec bránit. Ostatně se na to upozorňovalo už před necelým rokem na jaře, když epidemie začala. Nouzový stav sice výrazně omezil volný pohyb, nikdy však nepředstavoval překážku pro vykonávání střídavé péče či víkendových návštěv. Pro cesty za rodinou nebo blízkými osobami platí výjimka.

Mezi advokáty proto panuje naprostá shoda na tom, že neexistuje žádný relevantní důvod, kvůli kterému by jeden rodič mohl tomu druhému odepřít čas, který může a má s dítětem strávit. Nouzový stav jako takový nic nemění na soudním rozhodnutí. Výjimku představují např. zcela pochopitelně případy, kdy musí být jeden z rodičů v karanténě či přímo pro pozitivitu v izolaci už proto, že hygiena by izolaci nařídila i dítěti.

Celý článek najdete zde: https://zdechovsky.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=766363

Související články:
rozvod