Komentář: Volby jsou za rohem, politici vyhlašují válku chudým

Datum publikace: 02. 08. 2021
Periodikum:
seznamzpravy.cz
Pokud by snaha politiků řešit příčiny chudoby byla upřímná, prosadí v první řadě rovné šance na vzdělání pro malé děti. Místo toho budou chudé chytat do pastí jako králíky.

Poslední velká bitva o povahu chudoby v tomto volebním období se vede v těchto dnech na půdě Senátu i Poslanecké sněmovny. Jde o dva poslanecké návrhy, které upravují systém výplaty sociálních dávek včetně dávek v hmotné nouzi, tedy dávek pro ty nejchudší. Na straně populistické fronty mají hlavní slovo ODS a ANO. Frontě opačné dominují Piráti. Výsledek se přitom může negativně dotknout desítek tisíc důchodců, samoživitelů nebo chudých rodin s malými dětmi. Základním nástrojem bojovníků proti chudým je přitom lež. O co konkrétně jde? V cílové rovince je původní návrh ODS, který ale aktivně podporovaly všechny politické strany kromě Pirátů a části ČSSD. Veřejnosti je populisty prodáván jako „třikrát a dost“, tedy odebrání nároku na dávky za závažné přestupky. Ve skutečnosti za jeden banální prohřešek vzdáleného příbuzného mohou malé děti přijít o peníze na jídlo. Tento návrh totiž omezuje vyplácení dávek pro nejchudší, pokud se jakýkoli člen společně posuzované domácnosti dopustí přestupku. Už jste se někdy potřebovali třeba vyčurat venku nebo se vám protáhla oslava po desáté večer? I těchto přečinů se restrikce týká. Chudí lidé hůře shánějí bydlení, a proto zcela běžně žijí ve vícegeneračních domácnostech. Stačí, aby kdokoli ze spolubydlících nectil pravidla, a za jeho chyby budou pykat všichni ostatní.

Celý článek najdete zde: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/komentar-volby-jsou-za-rohem-politici-vyhlasuji-valku-chudym-171115#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&dop_req_id=4qSLez4nn7e-202108020943&dop_id=171115&source=hp&seq_no=4&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

Související články:
Smutná dívka