Kdy vzniká nárok na mimořádnou okamžitou pomoc?

Datum publikace: 29. 03. 2019
Periodikum:
e15.cz
Pokud vás postihne neštěstí v podobě povodní, požáru, nemáte peníze na jídlo, léky a podobné situace, můžete požádat o mimořádnou okamžitou pomoc. Kde o ni žádat? Jaká je její výše a v jakých situacích bude vyplacena? 

Mimořádná okamžitá pomoc je sociální dávka, která je jednorázová (na rozdíl od ostatních dávek hmotné nouze – příspěvku na živobytí a doplatku na bydlení). Její výše se odvíjí od konkrétní životní situace, dávka není automatická. Dávka je určena pro občany v hmotné nouzi k řešení obtížných životních situací. Dostat můžete až 15násobek životního minima, tj. 51 150 korun. Podívejme se na situace, ve kterých je dávka poskytována:

Živelné pohromy 

Jednou ze situací, kdy je možné o dávku žádat, jsou pochopitelně živelné pohromy jako povodně, požár a další. V tomto případě vám může být poskytnuta dávka až do 15násobku životního minima, což je tedy v tuto chvíli až 51 150 korun. 

Nemám na osobní doklady 

Pokud se stane, že někdo přijde o osobní doklady, nebo mu prošla jejich platnost a nemá finance na vyřízení nových, také může požádat o mimořádnou okamžitou pomoc. V tomto případě bude poskytnuta dávka do výše výdaje spojeného s vyřízením dokladů. To samé platí v případě, že nemáte prostředky na doklady potřebné k zaměstnání či duplikát rodného listu. 

Není v čem prát a v čem uchovat jídlo 

Jestliže se vám rozbije pračka či lednička, respektive nezbytné vybavení domácnosti, také se můžete pokusit obrátit na úřad práce. Pokud vám bude dávka uznána a vy pořídíte pračku za 10 tisíc korun, bude vám poskytnuta náhrada maximálně do této částky. Maximální možná částka při součtu nezbytného vybavení je ale 34 100 korun ročně. Jde o desetinásobek životního minima. 

Vzdělávání a kroužky 

Pokud máte nezaopatřené dítě, můžete požádat o mimořádnou okamžitou pomoc v souvislosti s jeho vzděláváním, kroužky a jinou činností se vzděláváním spojenou. Roční částka může být opět maximálně do desetinásobku životního minima, tj. 34 100 korun. 
Tuto dávku mohou čerpat i rodiče, kteří mají dítě v dětském domově a nemají prostředky na dopravu za svými dětmi. 

Sociální vyloučení 

V tomto případě je typická situace, kdy je propuštěn vězeň z výkonu trestu a je naprosto bez prostředků a nemá nikoho, kdo by mu v začátcích pomohl. To samé platí i o mladých, kteří opouštějí brány dětského domova. Dávka je v těchto případech poskytována do výše 1000 korun, může však být během roku poskytována opakovaně, součet však nesmí překročit 4násobek částky životního minima jednotlivce, tj. maximálně částku 13 640 korun. 

Hrozí-li újma na zdraví 

V případě, že nemáte na základní potraviny nebo hygienické potřeby, léky, případně nutné oblečení, i tehdy se můžete obrátit o pomoc na stát. Pokud vám jde o zdraví, mohou vám úředníci tuto dávku schválit i v případě, že nejste v hmotné nouzi. Nesmíte ale čerpat žádné další dávky hmotné nouze a musí vám jít o zdraví. 

Jestliže úředníci pojmou podezření, že by peníze za tuto dávku žadatel utratil za cigarety, alkohol či jiné věci, na které není určena, mohou pětatřicet až pětašedesát procent dávky vyplatit v poukázkách. 

Jak a kde žádat 

O mimořádnou okamžitou pomoc musíte žádat na Úřadu práce v místě vašeho bydliště. Bude potřeba vyplnit formuláře se žádostí. Ty vám vydají na úřadu práce nebo si je můžete vytisknout z portálu MPSV. Připravte se na to, že budete vysvětlovat, jaká nenadálá situace vás postihla, o jakou částku žádáte a na co. Nutný bude pochopitelně i občanský průkaz. Mimořádná okamžitá pomoc by měla být poskytnuta neprodleně, v některých případech i zpětně. Pokud vám žádost zamítnou, musí být jasně udán důvod, proč tomu tak bylo.

Celý článek najdete zde: https://www.e15.cz/finexpert/setrime/mimoradna-okamzita-pomoc-kdy-na-ni-mate-narok-1357540

Související články na portálu Šance Dětem