Kde jsou ukrajinští žáci? Část dětí nenastoupila do základních škol, ty se snaží zjistit, proč vlastně chybí

Datum publikace: 06. 09. 2022
Periodikum:
irozhlas.cz
Do českých škol na začátku září nenastoupila část dětí ukrajinských uprchlíků. Přesná čísla ministerstvo školství zatím nezná, ale například v Náchodě jde o desítky dětí. Školy teď zjišťují, jestli se děti s rodiči odstěhovaly nebo mají k absenci jiný důvod.

Od začátku září postrádají na Základní škole T. G. Masaryka v Náchodě dvacítku ukrajinských dětí. S pomocí překladatelky tak zjišťují, proč vlastně v lavicích chybí. I když se rodiny chystají z Česka odjet, děti by měly až do odjezdu chodit do české školy. A to i když se žáci vzdělávají online z Ukrajiny. Pokud rodina z Česka odjede, musí potomky oficiálně z výuky odhlásit.

Kapacita škol je papírově plná

Podle zákona mají zástupci škol absentující děti začít shánět po patnácti dnech, teď ale potřebují mít jasno co nejdříve. Kapacita školy je totiž papírově naplněná a nejde tak přijmout jiné ukrajinské děti, které naopak o výuku stojí. „Které se třeba přistěhovaly později než děti, které k nám už do školy chodily. A tyto děti teď marně shání ve školních lavicích místo,“ vysvětluje učitelka náchodské základní školy Ivana Tomková.

Celý článek najdete zde: https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/skolni-dochazka-ukrajinsti-uprchlici-absence_2209061132_kac

Volné lavice ve škole