Každé dvacáté dítě se narodí ze zkumavky, za 15 let to může být až polovina dětí

Datum publikace: 07. 10. 2021
Periodikum:
novinky.cz
Problémy s početím zažívá zhruba pětina všech párů. A tak není divu, že každým rokem stoupá i počet dětí, které se narodily tzv. ze zkumavky. V ČR se jich takto narodí zhruba pět procent z celkového počtu 120 tisíc dětí. Odborníci nyní varují před následky, pokud se současný trend nezmění, za patnáct let tak může být počata pomocí umělého oplodnění až polovina všech dětí.

Jedním z hlavních důvodů, proč mají páry problémy s přirozeným početím, je odkládání těhotenství do pozdějšího věku. Roli hraje zejména rostoucí průměrný věk rodiček. Ten se od počátku století zvýšil o čtyři roky na necelých 31 let. Největší podíl na tomto nárůstu mají ženy ve věku 35–39 let, kterých je na porodních sálech téměř čtyřikrát více. Bohužel právě ženy blížící se hranici čtyřicítky jsou nejčastějšími pacientkami na odděleních center asistované reprodukce. „Kvalita vajíček s přibývajícím věkem klesá, kolem 40 let je přitom procento vajíček schopných po oplození pokračovat ve vývoji minimální. U embryí často vznikají defekty, které snižují šance na uhnízdění vajíčka do děložní sliznice,” upozorňuje Jan Lacheta, primář Centra reprodukční medicíny Iscare. Jak ukazují statistiky, např. ve Velké Británii jen 3 % žen ve věku 42-43 let se podaří otěhotnět a porodit zdravé dítě. U žen starších 44 let je pak úspěšnost jen 1 %. Spoléhat na umělé oplodnění po čtyřicítce se tak skutečně nemusí vyplatit.

Celý článek najdete zde: https://www.novinky.cz/zena/deti/clanek/kazde-dvacate-dite-se-narodi-ze-zkumavky-za-15-let-to-muze-byt-az-polovina-deti-40373657

Související články:
Novorozenec leží na dece