- Domů
- O čem se mluví
- Každá třetí samoživitelka v Česku je ohrožena chudobou
Každá třetí samoživitelka v Česku je ohrožena chudobou
Datum publikace: 16. 10. 2018
Periodikum:
archiv.ihned.cz
Matky, které se samy starají o své děti, se nezřídka ocitají ve vážných existenčních problémech - podle dostupných údajů se týkají až třetiny z nich. Stejně tak se ale setkávají i s negativním reakcemi ze strany okolí. Podporu ženám nově nabízí nezisková organizace Klub svobodných matek, která se jim snaží pomoci postavit se na vlastní nohy.
Na co musí zapomenout svobodná matka malého syna, které zbývá tisícovka na měsíc? "Na sebe," odpovídá bez přemýšlení dvaatřicetiletá Denisa P. "Hodně omezit jídlo pro sebe, hlavně zajistit Jakuba," popisuje svou strategii, zatímco usměvavý dvouletý chlapec pobíhá po herně na okraji Prahy. Neúplných rodin s jedním živitelem, většinou matkou, bylo v Česku v roce 2016 přes 166 tisíc. Celkem v nich žilo skoro 410 tisíc rodičů a dětí. Samoživitelky nejenže musí vyjít s málem - výživné od partnera mnohdy nedostávají vůbec nebo jen nepravidelně - ale pouze na nich leží i výchova dětí. Často také čelí odsudkům ze strany okolí: mohou si za to samy, měly si lépe vybrat. Podle Českého statistického úřadu loni chudoba ohrožovala téměř třetinu žen, které jsou na péči o děti samy.
Pomoc neziskové organizace
Situace Denisy a malého Jakuba je dnes o něco lepší. Po zaplacení nájmu a dalších pravidelných výdajů dvoučlenné rodině už teď místo tisícovky měsíčně zbude zhruba 3500 korun. Tři tisíce posílá Jakubův otec. Jinak se ale angažovat nechce. Denisa nyní z domova pracuje jako projektová manažerka. Zaměstnal ji Klub svobodných matek, který samoživitelkám pomáhá různými způsoby. Neziskovou organizaci loni v listopadu založila Dana Pavlousková. Také samoživitelka, která se stará o dceru na prvním stupni základní školy. "Profil klubu na Facebooku už sleduje asi sedm tisíc lidí, v uzavřené skupině pak je asi pět tisíc žen v podobné situaci. Neziskovka přerozděluje pomoc, již posílají nejen samoživitelky, které jsou na tom lépe, ale i dárci "zvenčí". Jde o peníze, oblečení, kočárky. Občas někdo matce zaplatí dovoz potravin nebo zdarma nabídne místo v soukromé školce. Pavlousková ale chce ženám hlavně pomoci postavit se na vlastní nohy. Založila proto e-shop, v němž pět matek prodává své výrobky. Samy si vydělají a z "přirážky" v symbolické výši může klub platit ve školách a školkách obědy dětem některých samoživitelek. "Naším cílem není maminky vzdělat v tom, jak pobírat dávky. Naopak, chceme je aktivizovat," vysvětluje Pavlousková. Ve spolupráci se známými osobnostmi, třeba novinářkou Norou Fridrichovou nebo zpěvačkou Martou Kubišovou, klub natočil video, které mělo na problémy samoživitelek upozornit.
Změny v dohlednu?
V Česku se také řadu let mluví o státem garantovaném sociálním bydlení, které by mohlo pomoci nejen samoživitelkám. Potřebný zákon ale zatím politici neschválili. Současný premiér Andrej Babiš ho nakonec prosazovat nebude. Místo toho chce investovat do výstavby dostupného bydlení. Parametry sociálního bydlení se prý do projektu překlopí. Vláda je ale zatím nekonkretizovala. Dlouho se diskutuje také o zálohovaném výživném, které by stát matkám posílal místo neplatičů a po těch ho pak vymáhal. Kritici ho označují jen za další sociální dávku. Šéfka neziskovky Pavlousková s tím nesouhlasí. "Stát prostřednictvím soudu řekl, že mám na něco nárok. Abych dítě mohla vychovávat, stanovil mi výživné. Pak už ale nedotahuje, abych ho skutečně dostala," říká Pavlousková. Připomíná, že podle průzkumu klubu mezi více než tisícovkou osamělých matek výživné nedostávají tři z deseti. Průměrná výše alimentů je dva tisíce korun, ukázal průzkum. Pavlousková ale zná i případ, kdy soud přiznal na čtyřleté dítě výživné ve výši 250 korun měsíčně. "To dáte v Praze za oběd, když to přeženu," zlobí se a kritizuje otce, kteří ve snaze srazit výživné co nejníž pracují na černo a majetek přepisují na své rodiče.
Celý článek najdete zde: https://archiv.ihned.cz/c1-66287250-chudoba-ohrozuje-podle-statistiku-kazdou-treti-matku-samozivitelku-vic-nez-stat-jim-zatim-pomahaji-neziskovky