Každá šestá rodina to zná – přišli o dítě během těhotenství, nebo těsně po něm. Ztrátu pomáhá nést organizace Dítě v srdci

Datum publikace: 07. 11. 2021
Periodikum:
budejovice.rozhlas.cz
V logu neziskové organizace Jihočeské Dítě v srdci je srdíčko, které objímají ochranitelská křídla. A právě ta se objevila i na pomníku nenarozeným, nebo záhy zemřelým dětem na českobudějovickém hřbitově svaté Otýlie. Pietní místo pro jejich rodiny vybudovalo Jihočeské Dítě v srdci za podpory města, kraje a mnoha neveřejných dárců.

Rodin, které v České republice přišly o děťátko v perinatálním stádiu, tedy v jakékoli fázi těhotenství, anebo krátce po něm, je překvapivě hodně. Celých patnáct procent. Vychází z toho, že téměř každá šestá česká rodina se s takovou ztrátou potýká.

„Přitom je to společenské tabu. O smrti se u nás nemluví. Kolem matky se chodí po špičkách, anebo to lidé bagatelizují slovy: Jsi mladá, budeš mít ještě dětí… Ale tohle nepomáhá,“ říká ředitelka spolku Jihočeské Dítě v srdci Hana Doskočilová.

Pokud rodina o ztrátě nemluví a s dítětem se nerozloučí, zůstává podle ní hluboké trauma. „Jestliže si lidé nedovolí dát svému smutku volný průběh, neprožijí tu bolest naplno, když si nedovolí plakat, křičet, prostě to v sobě uzavřou, pak si to trauma v sobě nesou. A ono vypluje na povrch, i po dlouhé době, kdy to vůbec nečekají,“ připomíná.

Celý článek najdete zde: https://budejovice.rozhlas.cz/kazda-sesta-rodina-zna-prisli-o-dite-behem-tehotenstvi-nebo-tesne-po-nem-ztratu-8612521

Související články:
těhotná žena