- Domů
- O čem se mluví
- Kapesné pro děti. Komu patří peníze na dětském účtu a jaký vybrat
Kapesné pro děti. Komu patří peníze na dětském účtu a jaký vybrat
Datum publikace: 24. 08. 2021
Periodikum:
idnes.cz
Blíží se začátek školního roku a tak i ve vaší rodině se možná diskutuje otázka jak s kapesným. Je lepší pokladnička nebo účet v bance? Zeptali jsme se odborníků a přinášíme přehled dětských účtů. Zeptali jsme se, jak peníze pro své ratolesti řeší šéfové bank.
Mluvit s dětmi o penězích bychom měli začít brzy. „Už ve třech, čtyřech letech můžeme využít přirozenou dětskou zvědavost a vysvětlit základní principy – na co máme peněženku a jak peníze vypadají. V obchodě můžeme mluvit o tom, kolik co stojí, samozřejmě v tomto věku využijeme hotovost,“ doporučuje gestorka finančního vzdělávání České bankovní asociace (ČBA) Lucie Nápravová.
Kolem pátého roku věku je podle ní dobré dětem pořídit kasičku, pravidelně s nimi peníze počítat a vysvětlovat – co si za to koupí, kolik potřebují na vysněnou hračku nebo třeba na zmrzlinu. Ideální výše kapesného neexistuje, záleží na rodinném rozpočtu, na věku dítěte i na jeho potřebách. Malým dětem, které s penězi teprve učíme zacházet, stačí i malá částka. Kapesné by ale mělo pomoci k tomu, aby si dítě vyzkoušelo jednoduché finanční plánování a pochopilo, co je spoření. Pro starší děti je vhodné kapesné zasílané na účet. „Děti jsou digitálně zdatné, už o penězích něco vědí. Každý z nás to asi zná: platit kartou je lehké a občas o penězích takto můžeme ztratit přehled, naučme tedy své děti samostatně s penězi nakládat a hospodařit, vlastní zkušenosti jsou nejlepší a i chybami se člověk učí,“ říká Lucie Nápravová.
Celý článek najdete zde: https://www.idnes.cz/finance/financni-radce/deti-kapesne-detske-ucty-banky-podminky.A210815_082559_viteze_frp