Kalkulačka sociálních dávek poukazuje na absurditu exekucí

Datum publikace: 28. 11. 2018
Periodikum:
irozhlas.cz
Pokud se lidé potýkají s exekucí, zpravidla se jim příliš nevyplatí usilovat o zaměstnání. Na paradoxní skutečnost upozornil server iROZHLAS, který ve spolupráci s neziskovou organizací Nová škola vytvořil model, jenž dokáže na základě životní a rodinné situace vypočítat, jestli se člověku práce skutečně vyplatí.

Žijete s partnerem a dvěma malými dětmi v nájemním bytě v Chebu. Oba jste bez práce, vy navíc v exekuci. Dostanete nabídku práce za 30 tisíc hrubého. Přijmete ji? Pokud ano, nepolepšíte si. V původní situaci sice nic nevyděláváte, ale máte nárok na dávky sociální péče a dávky v hmotné nouzi. Po zaplacení nájmu zbude na výdaje domácnosti 9 450 korun. Jakmile začnete pracovat, sníží se dávky a zvýší exekuce. Při příjmu třicet tisíc hrubého rodině zůstane 9 452 korun, tedy o dvě koruny víc, než když neděláte nic.

Absurdní? Podle modelu serveru iROZHLAS není tahle situace v Česku nijak neobvyklá. Naopak, u rodin v exekuci jde spíš o pravidlo: pracovat legálně se vyplatí málokomu. U zmíněné rodiny se vyplatí pracovat pouze za minimální mzdu. Každá tisícovka hrubého navíc znamená snížení skutečných příjmů rodiny o několik desítek korun. Nečekaný moment nastává při zvýšení hrubé mzdy z 19 na 20 tisíc: zvýšení hrubé mzdy o tisíc korun znamená o 1 239 korun nižší finální příjem rodiny.

V simulátoru sociálních dávek si můžete sami vyzkoušet, kdy má cenu pracovat.

Celý článek i kalkulačku najdete zde: https://www.irozhlas.cz/ekonomika/kalkulacka-socialni-davky-exekuce_1811280900_jab

další zprávy z médií

Související články na portálu Šance Dětem