Juvenilní idiopatická artritida je nejčastější dětské autoimunitní onemocnění

Datum publikace: 11. 04. 2018
Periodikum:
zena-in.cz
I když přesná data pro Českou republiku nejsou k dispozici, předpokládaný počet dětí do 18 let trpících JIA se u nás pohybuje kolem dvou tisíc. JIA v různé míře zasahuje klouby celého těla a více než polovinu pacientů aktivní nemoc či její následky provázejí až do dospělosti.

Protože se jedná o chronické a mnohdy velmi bolestivé onemocnění, které klade vysoké nároky na psychiku dítěte, je nutná nejen farmakoterapie, ale i rehabilitace spojená s psychologickou péčí.

Skutečná příčina JIA není známa, předpokládá se ale, že jde o kombinaci genetických a rizikových faktorů vnějšího prostředí (např. infekce, léky, UV záření, stres nebo trauma). Statisticky se nemoc častěji vyskytuje u dívek než u chlapců. Nejčastějším projevem artritidy je postižení jednoho nebo více kloubů. Dochází k otokům měkkých částí a okolí kloubu je bolestivé na pohmat i při pohybu. Typická je ranní ztuhlost. Děti si stěžují na bolest méně než dospělí, proto se přítomnost onemocnění může odhalit později, když už se objevují následky artritidy, například změna délky končetin, kulhání či hypotrofie svalů. Optimální doba zahájení léčby je do tří měsíců od počátku příznaků, k návštěvě odborníka bohužel ve většině případů dochází později.

Pět základních typů JIA

Juvenilní idiopatická artritida má pět základních typů. Systémová forma postihuje přibližně 14 procent pacientů a projevuje se v předškolním věku každodenní horečkou trvající dva týdny až rok. Je doprovázena bolestí kloubů a svalů, nechutenstvím, zimnicí, únavou či vyrážkou. V průběhu se mohou střídat období zhoršení stavu a remise. U čtvrtiny pacientů dochází v důsledku chronicity onemocnění k destruktivním změnám kloubů, které vedou k pohybovým postižením.

Celý článek k přečtení na: https://zena-in.cz/clanek/juvenilni-idiopaticka-artritida-je-nejcastejsi-detske-autoimunitni-onemocneni

další zprávy z médií