Jsou samy a stýská se jim. Děti v nemocnici rodiče potřebují, říká expertka

Datum publikace: 02. 06. 2020
Periodikum:
iidnes.cz
Některé nemocnice brání vstupu rodičům na dětská oddělení. Bohužel to nejsou ojedinělé případy, ale systémový problém, uvedla předsedkyně Výboru pro práva dítěte Klára Šimáčková Laurenčíková. „Děti jsou samy a stýská se jim. Výjimkou nejsou ani úzkostné a depresivní stavy,“ řekla v rozhovoru pro iDNES.cz.

Během pandemie sice platil zákaz návštěv ve zdravotnických zařízeních, výjimka se ale vztahovala například na přítomnost zákonných zástupců u dětských pacientů. Některé nemocnice však rodiče na oddělení odmítaly pustit, psali jsme o tom  zde .  Ačkoli má nezletilý pacient podle zákona právo na nepřetržitou přítomnost zákonného zástupce, některé nemocnice toto právo nerespektují, a rodiče za dětmi pustí jen na krátkou dobu nebo vůbec.

Jak se koronavirová krize promítla do práv dětí a jejich rodičů v nemocnicích?

V České republice není situace ohledně naplňování práv dětí ve zdravotnických zařízeních historicky optimální. Čas karantény jen nastavil zrcadlo tomu, jaké dlouhodobé problémy v oblasti práv dětí obecně máme napříč zdravotnictvím, školstvím i sociální oblastí. V období karantény byly zpočátku restrikce poměrně přísné. Praxe byla nejednotná.

V poslední době se v médiích objevovaly případy rodičů, které nemocniční personál odmítal vpustit za jejich dětmi, ačkoliv na to měli právo. Co na to říkáte?


Je těžké toto komentovat paušálně. Je vždy potřeba rozumět konkrétním případům a tomu, jak daná situace probíhala. Právo na přítomnost zákonného zástupce nebo jiné blízké osoby mají všechny děti bez rozdílu ve všech typech zdravotnických zařízení. Je zákonnou povinností nemocnic toto právo naplňovat. Tam, kde kontakt rodičů a dětí svévolně znemožňují, dochází k protiprávnímu jednání. Právo na přítomnost zákonného zástupce definuje jak Zákon o zdravotních službách, tak Úmluva o lidských právech a biomedicíně.

Celý text najdete zde:

https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/klara-laurencikova-rozhovor-dite-bez-rodicu-v-nemocnici-detska-prava-zdravotnictvi.A200522_104124_domaci_kuce

 

Související článek na portálu Šance dětem: