Jsi feťačka, ponižovali dívku s cukrovkou. Psychiatr, co by ji zachránil, chyběl

Datum publikace: 22. 01. 2020
Periodikum:
seznamzpravy.cz
Rozhádaná rodina, rozvod rodičů, přehnaně kontrolující matka, posměšky ve škole a k tomu zdravotní potíže s cukrovkou. Kvůli aplikaci inzulinu začali spolužáci šestnáctileté Aleně říkat „feťačka”. Dívka každý den čelila obrovskému tlaku. Chování, kterým ve skutečnosti volala o pomoc, ale nikdo nerozuměl.

Vše nakonec vyústilo v to, že se začala sebepoškozovat a dokonce se pokusila o sebevraždu. Až po tomto zoufalém pokusu se Alena dostala do správné odborné péče a podařilo se jí překonat noční můry, které ji málem dohnaly až k nejhoršímu. Ne každému dítěti či mladistvému se ale rychlé a včasné pomoci dostane. Na problém upozorňuje portál Šance dětem.

Otevírání tabu

Sebevražda je v Česku druhou nejčastější příčinou smrti lidí od 15 do 24 let, více jich zemře jen při autonehodách. Většina z těch, kteří si v loňském roce sáhli na život, přitom trpěla psychickou poruchou. Smutná statistika z konce loňského roku vyvolala u veřejnosti oprávněné znepokojení nad stavem péče o duševní zdraví dětí a mladistvých. Každoročně totiž sebevraždu v Česku spáchá přibližně 40 z nich. Ministerstvo zdravotnictví ihned přislíbilo důraz na prevenci. Nově vzniklá Rada vlády pro duševní zdraví například přišla s nápady, jak ji posílit na školách. Resort společně s Národním ústavem duševního zdraví také vytvořil program pro druhé stupně základních škol, který má šířit osvětu ohledně mezilidských vztahů, duševní pohody a vnímání vlastního těla.

Tragická bilance ale poukázala ještě na jeden dlouho přehlížený problém – nedostatek dětských psychiatrů v Česku. Podle psychiatra Michala Goetze, který stojí v čele diagnostického oddělení na klinice dětské psychiatrie Fakultní nemocnice Motol v Praze, je u nás 132 pracovišť dětské psychiatrie s 94 pracovníky. Takové množství ale ani zdaleka nestačí, problémem je navíc stárnutí lékařů – téměř třetina je starší 60 let. „Aktuálně připadá jeden pedopsychiatr na 100 tisíc obyvatel – tedy přibližně na 20 tisíc dětí. V roce 2017 ošetřila jedna ambulance téměř 700 dětí za rok, což je při kontrole v rozmezí dva až tři měsíce 14 dětí denně,” uvedl pro Seznam Zprávy lékař.

Celý článek najdete na portále Seznam Zprávy.

Sedící dívka na kolejích