Jihočeši mají dobré srdce, v loňském roce pomohli 145 místním dětem

Datum publikace: 28. 01. 2021
Periodikum:
denik.cz
Dobrých zpráv není nikdy dost. Lidé z Jihočeského kraje podpořili v koronavirovém roce 2020 společně s Patronem dětí, charitativním projektem Nadace Sirius 145 místních dětí. Vybrali pro ně 1 316 684 korun, které rodiny využily na potřebné pomůcky či léčebné pobyty.

Mezi malé Jihočechy, jejichž osud nebyl místním lhostejný, patří i dvě dívenky z Českého Krumlova a z Hluboké nad Vltavou. Maminka dnes desetileté Vivian, Marie Hlušková, se musela vyrovnat s tím, že její dcera má vrozenou nemoc. Současnou covidovou pandemii navrch ke svým starostem bere jen jako takovou trochu shnilou třešničku na dortu. Shodou okolnosti se koronavirem nakazil její mladší syn ve školce. Kvůli tomu se i odsouvá jedna Viviančina  rehabilitace. „Naštěstí je Vivian patrně kvůli lékům, které neustále bere, imunní a syn má bezpříznakový průběh,“ domnívá se maminka.

VZÁCNÉ ONEMOCNĚNÍ

Rozčilovat se věcmi, které neovlivní se přestala už dávno. „Vivi byla do pěti let zcela zdravá. Pak jí začalo být špatně. Nepřestávala ji bolet hlava, přestávala vidět na jedno oko, tvořily se jí podlitiny. Neustále zvracela, bylo to příšerné,“ přiblížila Marie Hlušková.

Šikovná holčička, která krásně kreslila, v nejhorších dnech své nemoci neudržela v ruce ani tužku. Po měsících vyšetřování lékaři rodičům sdělili, že dívenka trpí vzácnou prehepatální hypertenzí. Což znamenalo, že se přívodná céva do jater uzavřela a játra neplnila svou funkci. Toxiny vzniklé při trávení krev rozváděla do těla dítěte, a ty mu poškozovaly mozek.

„V Čechách tehdy neexistovala léčba, a proto jsme vyrazili do Itálie, kde Vian operovali,“ zmínila maminka, která nerada vzpomíná na těžké období, které rodinu navíc vyčerpalo z úspor. Úsilí ani peněz nelituje, operace dopadla úspěšně, ale ne bez následků. Vivian od té doby trpí výraznou poruchou pozornosti a bolestmi hlavy.

Celý článek najdete zde: https://taborsky.denik.cz/zpravy_region/jihocesi-maji-dobre-srdce-v-lonskem-roce-pomohli-145-mistnim-detem-20210128.html

Patron dětí