Jedináčci jsou zdravější než děti se sourozenci

Datum publikace: 04. 12. 2014
Periodikum:
novinky.cz
Ročně onemocní devadesát procent dětí v Česku. Ty, které mají sourozence, přitom musí lékaře navštívit až 1,5krát častěji než jedináčci.

Připadá na ně i větší riziko úrazů. Zatímco jedináčků se zraní 42 % a hospitalizováno jich je osmatřicet procent, děti se sourozenci měly vážnější úraz v 58 % případů a v nemocnici zůstalo šedesát tři procent z nich.

Tyto údaje vzešly z průzkumu společnosti STEM/MARK, která je získala v březnu letošního roku z kvantitativního výzkumu na vzorku 1400 respondentů. Odpovídali rodiče, kteří mají alespoň jedno dítě.

V posledním roce zůstalo zdravých 11 procent jedináčků. Dětí z vícečlenných rodin jen čtyři procenta. Pokud jedináček onemocní, je to nejčastěji jednou za rok, jeho kamarádi se sourozenci ulehnou do postele třikrát ročně.

Nachlazení není onemocnění

„Je-li v rodině více dětí, onemocnění si předávají. To platí především pro malé děti, které si nosí nemoci ze školky,“ řekla Zuzana Vančíková, primářka dětského oddělení Nemocnice Hořovice, a dodala: „S rostoucím věkem se ale ve skutečnosti situace obrací a děti z vícečetných rodin jsou ve školním věku nemocné již méně než jedináčci. Je to jednak dáno tím, že se s většinou běžných infekcí setkaly již dříve, a také tím, že rodiče už nepovažují každé nachlazení za onemocnění.“

 

Celé znění zprávy najdete na https://www.novinky.cz/domaci/355229-jedinacci-jsou-zdravejsi-nez-deti-se-sourozenci.html.

> další zprávy z médií