Je vaše dítě závislé na elektronice a sociálních sítích? Asi se budete muset změnit i vy

Datum publikace: 02. 08. 2021
Periodikum:
wave.rozhlas.cz
Během pandemie výrazně vzrostl počet dětí ohrožených závislostmi. A to nejen na alkoholu, tabáku a dalších drogách, ale také na elektronice, sociálních sítích, počítačových hrách a na mobilu. Pokud se toto stalo vašemu dítěti, cesta ze závislosti může být obtížná.

Experti z kliniky adiktologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy varují, že nadměrné množství alkoholu dnes pije podle jejich údajů více než 114 000 mladistvých. Výrazně podle nich ale také vzrostl počet dětí, které propadly takzvané „nelátkové závislosti“, právě třeba na informačních technologiích. Zde je ovšem těžké stanovit, kdy už začíná závislost, zejména v době pandemie, kdy děti byly i kvůli škole nuceny užívat elektroniku častěji než dříve. Odborníci obvykle říkají, že když dítě tráví více než 40 hodin týdně v online světě, už to znamená ohrožení. Profesor adiktologie Michal Miovský ale tvrdí, že pro dobu pandemie to tak docela neplatí a spíše než počtu hodin je potřeba všímat si celkového chování.

Celý rozhovor najdete zde: https://wave.rozhlas.cz/je-vase-dite-zavisle-na-elektronice-a-socialnich-sitich-asi-se-budete-muset-8534345

Související články:
Dívka hraje na telefonu