Je třeba, aby se děti naučily nudit, říká odbornice na komunikaci v rodině

Datum publikace: 08. 03. 2021
Periodikum:
idnes.cz
Vztah dospělých a dětí v dnešní době, kdy všem chybí volnost, prochází těžkou zkouškou. „Nejdůležitější je komunikace v rodině a dodržování rituálů,“ říká odbornice na vztahy dětí a rodičů Renata Švestková z Jihočeské univerzity. Mimo jiné se věnuje otázce komunikace dospělých s dětmi a kyberšikaně.

Na fakultě teď připravujete kurz na téma Silní rodiče, silné děti. Na jaře ho budete nabízet veřejnosti v programu celoživotního vzdělávání. Na co bude přesně zaměřený?
Hlavní myšlenkou je podpořit rodiče, aby byli rodinou, ve které všichni rádi žijí, a i když tam dochází ke sporům, jedná se o zázemí, kde jsou respektováni všichni členové. Kurz má 12 devadesátiminutových lekcí a budeme mluvit o tom, co je ve výchově důležité, jaké jsou základní psychické potřeby dítěte, jak mu pomoci v různých situacích. Zaměřujeme se na sebepoznávání a mnoho dalšího. Je určený primárně rodičům, ale můžou ho absolvovat i prarodiče, nebo třeba pěstouni či vedoucí oddílů.

V dnešní době je právě soužití v domácnosti poměrně náročné. Děti se učí online, rodiče mnohdy pracují z domova. Jak tedy udržet v rodině příjemnou atmosféru?
Situace není jednoduchá ani pro jednu stranu, od základu se změnil rytmus chodu rodiny. Je proto třeba, aby si rodiče našli čas s dětmi popovídat. Měl by se dodržovat rodinný rituál, který za normálního stavu bývá takový, že když děti přijdou ze školy a rodiče z práce, společně si všichni sednou a povídají si o tom, co se během dne dělo. Tyto rituály je třeba zachovat. Najít na ně čas, protože celkový tlak dnešní doby může být například pro čtyřčlennou rodinu v malém bytě hodně silný.

Celý článek najdete zde: https://www.idnes.cz/ceske-budejovice/zpravy/ceske-budejovice-rozhovor-renata-svestkova-covid-deti-rodice-kybersikana.A210222_595668_budejovice-zpravy_jbr

nuda