Jaké jsou dnešní děti? Známý pediatr vyvrací nejčastější mýty o dětských nemocích

Datum publikace: 14. 01. 2020
Periodikum:
radiozurnal.rozhlas.cz
Pediatr Ladislav Hanousek začínal před čtyřiceti lety na dětské klinice fakultní nemocnice v Hradci Králové. V západočeském kraji založil zdravotní a očkovací průkaz dítěte, který se dnes používá v celém Česku. A také napsal knížku Maminko, není mi dobře, kde najdete praktické rady ohledně péče o děti. Jaké jsou nejčastější mýty, kterými můžete svému dítěti ublížit?

V posledních pětadvaceti letech slouží doktor Hanousek na pohotovosti, kam se prý stále vracejí děti špatně léčené svými rodiči. „Hořký čaj při průjmu a zvracení nebo předčasně podané léky proti teplotě nebo kašli,“ zmiňuje lékař nejčastější omyly. „Dítě během nechutenství nepřijímá cukr a začne ho čerpat z vlastních tuků. Během tohoto procesu se tvoří kyselé látky – a ty proudí do centra zvracení,“ vysvětluje. Čaj tedy radí osladit, ideálně hroznovým cukrem.

Další chybou je snažit se co nejrychleji snížit horečku. „Při teplotě kolem 38 stupňů se organismus velmi dobře brání. Pokud teplotu snížíme, snížíme i obranyschopnost těla.“ Snížení teploty navíc sníží i příznaky nemoci což není cíl: „Potřebujeme, aby dítě teplotu mělo. Polehává, sem tam usne a tím se samo regeneruje. Teplota je výhodná.“

Pediatr tedy radí vydržet teplotu bez podávání léků. „Nemůžeme nechat dítě v teplotě okolo 40 stupňů několik dnů. Ale můžeme zkusit třeba zábaly: zabalit dítě do mokré osušky a asi patnáct minut nechat působit. Bez přikrývky,“ radí. Podobně funguje také vlažná sprcha. Teprve pokud se teplota nesníží, je to známka toho, že bychom měli jít k lékaři.

Celý text najdete zde: https://radiozurnal.rozhlas.cz/jake-jsou-dnesni-deti-znamy-pediatr-vyvraci-nejcastejsi-myty-o-detskych-nemocich-8132901