Jak zabránit úrazům a zraněním dětí v domácnosti?

Datum publikace: 12. 04. 2019
Periodikum:
bydlimekvalitne.cz
Úrazy dětí do jednoho roku představují největší procento dětských úrazů, které se stanou přímo doma. Jak zajistit větší bezpečí a předejít možným rizikům?

Každý rok se více než 30 procent dětských úrazů stane v prostředí domova. V prostředí, které mnoho rodičů považuje za zcela bezpečné. Jenže právě v domácnosti číhá na děti nejvíce nástrah. Mezi nejvážnější úrazy, které se stanou v prostředí domova, patří opaření horkou vodou a popálení. Dětská kůže je nesmírně citlivá a jemná. Mimořádně nebezpečné jsou kontaktní popáleniny, popálení elektrickým proudem i opaření horkou tekutinou. Mějte proto děti neustále pod dohledem! Vězte, že stačí chvilka nepozornosti a malér je na světě! Dětská kůže je mnohem citlivější než kůže dospělého člověka. K velmi vážným popáleninám 3. stupně postačí voda i o teplotě 60 stupňů Celsia. Veškeré horké tekutiny pokládejte mimo dosah dětí a vařicí polévku nikdy nestavte do blízkosti dítěte. V kuchyni vařte na zadních plotýnkách, pánvičku otáčejte rukojetí ke zdi a velký pozor dejte i na rozpálenou troubu či plotýnky. Do elektrických zásuvek v celém bytě opatřete záslepky. Obrovské nebezpečí představuje i ubrus nebo přívodní elektrické kabely, za které dítě může zatáhnout a strhnout na sebe rychlovarnou konvici, fritovací hrnec nebo žehličku. Kolem krbových kamen postavte ohrádku.

Největší nebezpečí číhá v kuchyni! Nedovolte, aby se zde vaše dítě pohybovalo samostatně! Velkým lákadlem jsou ostré nože, igelitové sáčky i skleněné nádobí. V prvním roce života batole objevuje hlavně ústy. Předcházejte nebezpečným otravám a schovejte všechny léky a čisticí prostředky na místa, kam se dítě nedostane. Riziko představuje i alkohol, tabákové výrobky, jedovaté pokojové rostliny i kaktusy a rostliny s ostrými listy či trny. 

Před malým neposedou schovejte i všechny drobné předměty, které může spolknout. Opravdu velké nebezpečí představují magnety a baterie. Dětem nikdy nedovolte šplhat po nábytku nebo se za něj zavěšovat. Mezi časté domácí úrazy patří i pády z nábytku a zranění, která vzniknou pádem na hranu nočního stolku či postele. Neriskujte a ostré hrany nábytku zakryjte kryty. Skvělým pomocníkem jsou i pojistky na šuplíky, které ochrání malé prstíky před skřípnutím. 
Nábytek bezpečně připevněte ke stěně a těžké předměty dávejte do nejnižších polic. V neposlední řadě myslete i na dveře v celém bytě. Obzvlášť velké nebezpečí představují skleněné dveře, kterými dítě může proběhnout. Vhodnou prevencí mohou být samolepky, které nalepíte do úrovně očí vašeho nejmenšího, nebo ochranné fólie, které zajistí, že se sklo nevysype.

Celý článek najdete zde: https://www.bydlimekvalitne.cz/prvni-krucky-prvni-pady-prvni-boule-vytvorte-vasim-detem-bezpecny-domov

Související články na portálu Šance Dětem