Jak vybrat správné brýle pro dítě?

Datum publikace: 15. 10. 2018
Periodikum:
lidovky.cz
Oční vyšetření, ale i nošení prvních brýlí, mohou být pro děti ne zcela příjemnými situacemi. Existují ovšem cesty, jak jim návštěvu odborníka ulehčit. Jak postupovat a podle čeho následně zvolit vhodné brýle, vysvětluje v rozhovoru Marína Caistor, hlavní optometristka a optička Dětského očního centra Kukátko Praha.

Pokud dítě potřebuje brýle, je třeba se ho při výběru ptát na jeho názor?

Z praxe vím, že dítě, které si smí samo vybrat aspoň barvu obrub, obvykle brýle lépe přijímá. Určitě není správné, když rodiče při výběru prosazují pouze své představy. Brýle musí ovšem také dobře sedět, aby je dítě nemělo na špičce nosu nebo ho někde netlačily. Od toho je tady pak optik a optometrista, aby rodičům poradil.

Myslíte, že je nutné dítě na první návštěvu optiky připravit? 

Mladší děti nejsou vždy ochotné spolupracovat, citlivě reagují na cizí lidi i prostředí. Příprava proto hraje velkou roli při při výběru brýlí i při vyšetření u očního lékaře. Nejlépe je, když probíhá formou hry. Dítěti například řekneme, že si při vyšetření zahraje na piráta, aby nereagovalo křikem, když mu zakryjeme jedno oko. 

Jak by měly správně vypadat dětské brýlové obruby? 

Ideální je, když pokrývají větší plochu a sahají od obočí až po prostor pod očima. Obzvláště to platí u mladších dětí, které mají tendenci nadkukovat. Jinak řečeno – je jim jedno, jestli se dívají přes brýle nebo nad brýlemi. V předškolním věku má navíc většina dětí plochý kořen nosu, na němž obroučky špatně drží. Proto by měly být buď pogumované nebo alespoň za uchem jištěné brzdičkami. Plastové brýlové obruby jsou přitom určitě vhodnější než kovové, které sedí na pacičkách, jež mohou děti tlačit a také v některých případech způsobovat různé ekzémy.

A co je nejdůležitější u brýlových čoček?

Především by měly být lehké, nerozbitné a u vyšších dioptrií pokud možno ztenčené. Poměrně běžná je i antireflexní úprava proti odrazu světla, většina čoček má i základní ultrafialový filtr. Napoprvé nedoporučujeme rodičům, aby hned kupovali drahá plastová, ztenčená sklíčka. Dětem totiž v některých případech nejprve předepisujeme takzvané adaptační brýle, které ještě nemají plnou korekci. Po třech až šesti měsících totiž může, i když nemusí, dojít k úpravě dioptrií a je pak třeba zabrousit nová sklíčka. Rodiče by v takovém případě zbytečně museli platit vysokou cenu dvakrát. 

Jak nejlépe přesvědčit dítě, že musí brýle nosit? 

Ideální je, když už v rodině někdo brýle nosí, dítěti to pak nepřipadá nijak neobvyklé. Někdy si je i rodiče na čas pořídí jen proto, aby mu šli příkladem. Bez důslednosti a trpělivosti se v každém případě neobejdou. Zejména u malých dětí, které nepracují s ničím velmi drobným, a proto subjektivně potřebu brýlí nepociťují. Leckdy jim nevadí dokonce ani to, že jedno oko vidí hůř než druhé. Rodiče musí proto často vymyslet vhodný motivační systém, aby si na brýle postupně zvykaly. 

Přispívají dětským pacientům na brýle také zdravotní pojišťovny? 

Na příspěvek na brýle mají děti do 6 let nárok třikrát do roka, do 15 let jednou ročně. Požádat o něj rodiče mohou také vždy, když se jejich potomkovi změní dioptrie. Zdravotní pojišťovny přispívají na brýlové obruby částkou 300 korun, na skla v širokém cenovém rozmezí od 51 korun až do několika set podle výše dioptrií.

Celý článek najdete zde: https://www.lidovky.cz/relax/zdravi/bryle-jsou-pro-mladsi-deti-lepsi-nez-cocky-rika-opticka.A181003_111903_ln-zdravi_ape

další zprávy z médií

Související články na portálu Šance Dětem