Jak souvisí školní výsledky dětí s exekucemi rodičů?

Datum publikace: 19. 12. 2019
Periodikum:
plus.rozhlas.cz
Studijní úspěchy dětí mohou souviset se sociálními problémy rodičů. Naznačuje to analýza sociologů z PAQ Research. Jak se školními výsledky souvisí třeba bytová nouze?

Studijní úspěchy českých dětí mohou souviset se sociálními problémy jejich rodičů. Naznačuje to analýza sociologů agentury PAQ Research. Vědci zkoumali, jak se školními výsledky souvisí bytová nouze nebo exekuce rodičů. Na zpravodajském webu iRozhlas.cz si taky můžete v interaktivní mapě najít, jaké problémy trápí právě vaši obec. Jaké kraje trpí těmito problémy nejvíc? A co může českým školám pomoct, aby se snížily nerovnosti v přístupu ke vzdělávání?

Jedná se o kombinaci řady důvodů. Jedním z nich, který se ve výzkumech opakovaně potvrdil i se potvrdil v našem výzkumu, je nedostatečná podpora v rodině žáka. Náš vzdělávací systémy je i v mezinárodním srovnání charakteristický tím, že vlastně reprodukuje sociální nerovnosti. To znamená děti rodičů s nižším vzděláním také získají spíše nižší vzdělání a nedostanou se k maturitě nebo na vysokou školu. Nedostatek podpory v rodině souvisí třeba i s absencemi, s nezvládáním učiva.

Rozhovor si můžete poslechnout zde: https://plus.rozhlas.cz/jak-souvisi-skolni-vysledky-deti-s-exekucemi-rodicu-8124732