Jak naučit děti rozumně zacházet s penězi

Datum publikace: 07. 09. 2021
Periodikum:
novinky.cz
Naučit dítě hospodařit s penězi, aby neutrácelo za zbytečnosti, spořilo si a obecně si vážilo peněz, nemusí být vůbec složité. Je ale důležité s výchovou začít již od útlého věku, aby si dítě včas uvědomilo, že nic na světě není zadarmo a že pro každou výhodu je nutné vyvinout určité úsilí.

Jak přistupovat v tomto směru k dětem od tří do šesti let?

V tomto věku se děti poprvé setkávají s penězi, většinou ve formě příspěvků od prarodičů, ať už jde o pár drobných do první pokladničky, nebo jako přilepšení například k svátku či na zmrzlinu. Často děti v tomto období od prarodičů slyší: „Tady máš, něco si kup.“ Vzápětí ale přijde jiná věta od rodičů: „Dej si penízky do pokladničky a neutrácej za hlouposti.” Dítě se tak dostává do rozporuplné situace, kdy vlastně neví, co je správné, a peníze v něm začínají vyvolávat obavy. Pokud dítě peníze od prarodičů dostává, rodič mu může koupit krásnou pokladničku, do které si je schová a bude se těšit z toho, jak se plní. Úkolem rodičů je představit mu okolní svět a ukázat, co vše se dá za peníze koupit. Ukázat mu možnosti, které jsou však blízké jemu.

„Osobně jsem například doma zavedla pravidelné návštěvy hračkářství. Čím více bylo reklamy v TV na dětské hračky, tím častější byly návštěvy. Pro dceru bylo důležité vidět, jaké možnosti existují, zda skutečně dělají hračky to, co ukazovali v televizi, a seznámit se s tím, že to vše i něco stojí. Po několika návštěvách, kdy dokázala rozpoznat, že reklama neříká pravdu a hračky se samy nehýbou, nemluví, jsem jí dala finanční limit například 100 korun, za které si může v daném hračkářství sama něco vybrat. Naučila se tak rozhodovat, vybírat si pro sebe to nejlepší a dodržovat rozpočet,“ prozrazuje svůj trik Marcela Hrubošová, finanční poradkyně, která se specializuje na vzdělávání dětí a sama má doma třináctiletou dceru.

Celý článek najdete zde: https://www.novinky.cz/zena/deti/clanek/jak-naucit-deti-rozumne-zachazet-s-penezi-40371036

Související články:
Dívka drží kartu