Jak finančně zvládnout být matka samoživitelka

Datum publikace: 27. 10. 2016
Periodikum:
rodina-deti.doktorka.cz
Většina matek samoživitelek si svou nelehkou roli nezvolila dobrovolně. Jaké jsou jejich šance na pracovním trhu a jak se vyhnout tomu, aby se dostaly do tíživé finanční situace?

V prvé řadě je třeba zmínit, že ženy starající se o děti samy mají na trhu práce jednoznačně těžší pozici. Faktorů, které jim znevýhodňují situaci, je totiž hned několik. Zmínit můžeme nutnost flexibilní pracovní doby, neodpovídající finanční hodnocení a riziko, že budou zaměstnavateli považovány za zaměstnance s případnými častými absencemi, nežádoucími rodinnými krizemi, apod. A přestože se zcela jistě jedná o diskriminační praktiky, stále se s nimi bohužel setkáváme. Dobře ohodnocená práce je však při výchově potomků bez pomoci otce stěžejní.

Průzkumy ukazují, že ženy mají poměrně lepší zkušenost v menších firmách s rodinným zázemím a ve firmách, kde je ve vedoucí pozici žena. V poslední době se ale také čím dál více setkáváme s velkými společnostmi razícími family friendly politiku, které jsou k časovým potřebám rodičů vstřícnější nebo dokonce nabízejí příspěvky na zajištění denní péče o děti.

Staráte-li se o své děti samy, máte nárok i na čerpání různých druhů příspěvků, bonusů apod. A přestože je obecně známo, že se ve většině případů ženy setkají s nepochopením a horou byrokracie, tyto příspěvky vám mohou výrazně ulehčit. Doporučujeme se tedy obrnit trpělivostí a s případnými dotazy se obrátit na Ministerstvo práce a sociálních věcí, Ministerstvo zdravotnictví či na Českou správu sociálního zabezpečení.

Celé znění najdete na: https://psychologie.doktorka.cz/rodina-deti/jak-financne-zvladnout-byt-matka-samozivitelka

louka