Imunolog: S koronavirem se umí poprat i onkologické děti, oslabená imunita není sama o sobě riziko

Datum publikace: 07. 04. 2020
Periodikum:
irozhlas.cz
Jak infekce způsobená koronavirem dopadá na onkologické dětské pacienty, jimž protinádorová léčba poškodila imunitu? Otázku si v prvních týdnech pandemie kladli lékaři 2. lékařské fakulty, rozhodli se proto provést průzkum na klinikách v zahraničí a výsledek je překvapivý: COVID-19 má u těchto dětí často mírný nebo bezpříznakový průběh. Proč? A má nošení roušek smysl? O tom v rozhovoru pro iROZHLAS.cz mluví autor studie, imunolog Ondřej Hrušák.

Lékaři 2. lékařské fakulty pod vaším vedením zorganizovali průzkum mezi klinikami dětské onkologie po celém světě, aby zjistili, jak závažná je infekce COVID-19 pro děti s onkologickým onemocněním. A závěr je poměrně nečekaný: COVID-19 má i u dětí na protinádorové léčbě často mírný až bezpříznakový průběh. Můžete blíže popsat závěry vašeho šetření? U jakého procenta dětí se tato skutečnost potvrdila?


Bleskový průzkum proběhl mezi 16. a 18. březnem, kdy v řadě zemí covidová epidemie teprve začínala. Byla do něj zahrnuta ale například také Itálie, kde už byla epidemie v plném proudu. Oslovili jsme kolegy z určité selekce zemí a odpověď získali z pracovišť v celkem 25 státech, která dohromady pokrývají zhruba 10 tisíc dětských pacientů na protinádorové léčbě. Dvě stě z nich bylo vyšetřených kvůli podezření na nákazu koronavirem a celkem devět těchto dětí bylo na COVID-19 skutečně pozitivních.

U osmi již byly k dispozici údaje o klinickém průběhu nemoci, jedno dítě ve Švýcarsku ale bylo právě diagnostikováno, proto u něj nedokážeme říct, jaký průběh mělo. U těch osmi zbývajících ale víme, že měly průběh buď mírný, nebo dokonce bezpříznakový.

Pokud se bavíme o pouhých osmi dětech, jsou data z vašeho pohledu dostatečná pro to, abychom skutečně mohli dojít k závěru, že se u dětí s onkologickým onemocněním objevují jen mírné příznaky infekce, riziko tedy není tak vysoké?


Berte to tak, že se mezi 10 tisíci dětmi nevyskytlo žádné s těžkým průběhem. Dosud se nikde nedělá plošný screening všech dětí, ale testují se jen ty, u kterých se objeví příznaky respirační infekce nebo tomu odpovídá jejich epidemiologická situace – to znamená, že například rodiče dítěte byli COVID pozitivní. To byl také jeden případ v Německu, kdy dítě nemělo žádné příznaky, infekce se u něj ale potvrdila.

 

Celý text najdete zde:

https://www.irozhlas.cz/veda-technologie/veda/koronavirus-covid-19-zdravi-onkologie-ondrej-hrusak-infekce-cesko-evropa_2004051030_eku